Esenler'de öldürülen Fırat'ın babası: Benim oğlum terörist değil, vatandaştı

Fırat Elma henüz 16 yaşındaydı

Esenler'de öldürülen Fırat'ın babası: Benim oğlum terörist değil, vatandaştı

Esenler'de, dün akşam gösteri yapan bir gruba polisin silahla müdahalesi nedeniyle ölen Fırat Elma'nın babası oğlunun 'terörist' gibi gösterilmesine isyan etti. Oğlunun henüz 16 yaşında olduğunu söyleyen İkram Elma, "Benim oğlum terörist değil, bir vatandaş. Vatandaş olarak öldürmüşler, terörist damgası vuruyorlar" dedi.

‘OĞLUM BÖYLE GÖSTERİLERE KATILMAZDI’

Olayın evlerinin bulunduğu Tuna mahallesinde yaşandığını söyleyen Elma, "Ben görmedim. Duyduğuma göre orada olaylar çıkmış. Demişler molotof falan atmışlar. Öyle bir şey yok. Sıkmışlar, öldürmüşler, bir terörist ölü olarak ele geçirildi demişler haberlerde. 16 yaşındaki bir çocuk" diye konuştu. 8 çocuk babası İkram Elma oğlunun gösterilere katılmadığını söyledi.

‘ÇOCUKTAN TERÖRİST Mİ OLUR?’

Fırat Elma'nın cenazesini almak için Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na gelen İkram Elma'ya yeğeni Emre Uğurgöl eşlik etti. Olayla ilgili gece boyu bilgi almaya çalıştıklarını ancak kendilerine ayrıntılı bilgi verilmediğini söyleyen Uğurgöl, "Esenler'de 1 terörist ölü olarak ele geçirildi" şeklindeki haberlere de tepki göstererek, "Ben kefilim bu çocuğa. Örgütle veya sokak eylemleriyle ilgili bugüne kadar ne şahit oldum, ne duydum" dedi.

Halasının oğlu olan Fırat Elma'nın daha önce birkaç kez adli olay sebebiyle karakolluk olduğunu, ancak hiçbir siyasi olaya karışmadığını söyleyen Uğurgöl, "16 yaşında bir çocuk nasıl terörist olabilir? Sonuçta çocuk. Henüz reşit bile değil. Hemen böyle damgalamak bu kadar mı kolay? Öldürüldüyse tamam, terörist. Çocuktan terörist mi olur? Molotof atmış. Molotof atmışsa yakalabiliyorsan, yakala. Yakın mesafede niye kurşun sıkıyorsun? Cezası neyse ver. 10 sene mi 20 sene mi, ver. Eyvallah varsa bir suçu cezasını çeksin. Ama en ufak bir suçun karşılığı ölümse, insanlığımızdan payımıza düşeni herkes bir zahmet alsın."

‘EKMEĞİM İÇİN İSTANBUL'A GELMİŞİM’

Adli Tıp Kurumu çevresinde önlem alan polisleri gösteren Uğurgöl sözlerini şöyle tamamladı:

"Hepsi benim nazarımda insandır. Ama onlar bize bakarken, onlar da aynısını görsün. En ufak bir şey oldu mu; hemen terörist damgasını bir anda bütün ülkeye yaymak... Yazık, günah... Birilerinin çıkarı için... Bu adamlar vatan savunması için, bir kolunun altında miğferi, kelle koltukta görev yapan insanlar. Bunlar 2 bin 500 TL maaşla, bütün gün canı burnunda görev yapan, savunmamızı yapan insanlar. Birilerinin çıkarı için niye biz kendimizi ateşe atıyoruz. Doğu'da mahallelere girilmiyor, neyi paylaşamıyoruz. Ben Diyarbakır'dan ekmeğim için İstanbul'a gelmişim. Benim örgütle ne işim olur kardeşim? Çatışma ile ne işim olur. Ben ekmeğimin davasındayım. Kirasını veremeyen adamın çocuğundan terörist mi olur ya?  Yapmayalım. Birilerinin çıkarı için, birileri biraz daha büyük olsun, bunlar 2 bin 500 lira maaş olmak için, 10 bin liralık maaş olan adamı savunuyor. 10 bin lira maaş alan, 100 bin lira maaş alanı savunuyor..."

ADLİ TIP KURUMU ÖNÜNDE ÖNLEM

Bu arada çelik yelek giyen ve otomatik silah taşıyan polis ekipleri Adli Tıp Kurumu çevresinde önlem aldı. İki TOMA da kurum önünde bekletiyor.

Fırat Elma'nın cenazesi işlemlerinin tamamlanmasının ardından aile tarafından teslim alınarak uçakla Diyarbakır'a oradan da toprağa verilmek için Bismil ilçesine götürülecek. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2015, 14:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
İZMİR
İZMİR - 5 yıl Önce

zaten yakalanınca yada ölünce hep sivil vatandaşsınız.. buna şöyle cevap vereyim
sen babasın yüreğin yanar Allah sana sabır versin. ama oğlun vatan haini idi. ve hak ettiği cezayı buldu.

Suruçlu
Suruçlu - 5 yıl Önce

Dimitri siktir git yetermi bu izahat yetmezse Devamını yazayım

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

polis teskilati izahat vermeli

Hıdır
Hıdır - 5 yıl Önce

Dimitri ve İzmir yada İzmirli sizi takip ediyorumda yorumlarınız hep şovenizm kokuyor...Siz necisiniz?Ben tahmin ediyorumda...Ama unutmayın, halk sizi çoktaaaan afaroz etti...

Hıdır
Hıdır - 5 yıl Önce

Suruçlu demek istedim..

SIRADAKİ HABER