Erol Önderoğlu serbest bırakıldı: Dayanışmanın bedeli cezaevi olmamalı

RSF Türkiye Temsilcisi ve Bianet Raportörü Gazeteci Erol Önderoğlu serbest bırakıldı

Erol Önderoğlu serbest bırakıldı: Dayanışmanın bedeli cezaevi olmamalı

Gazeteci Erol Önderoğlu,“Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma göstermiş olmanın bedeli Türkiye’de hiçbir zaman cezaevi olmamalı” dedi.

Özgür Gündem Gazetesinin ‘Nöbetçi Eş Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve ‘terör propagandası’ yaptığı iddiasıyla tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet Raportörü Gazeteci Erol Önderoğlu tahliye edildi.

Avukatların İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı tutukluluğa itirazın kabul edilmesi sonucu tahliye kararı verilen Erol Önderoğlu, cezaevinden çıktı.

Silivri Cezaevi’nden çıkan Erol Önderoğlu, bundan sonra gazetecilerin hayatlarını izlemeye devam edeceğini ifade ederek, “Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma göstermiş olmanın bedeli Türkiye’de hiçbir zaman cezaevi olmamalı. Eğer insanlar cezaevi kapıları ile tehdit ediliyorlarsa o ülkede ne bir özgür akademik hayattan, ne de basın özgürlüğünden bahsedilebilir” dedi.

Ahmet Nesin’in bir an önce tahliye edilmesini isteyen Önderoğlu, Nesin’den Türkiye kamuoyuna bir mesaj da aktardı.

Nesin, “Sevgili dostlar yaşam kimileyin o kadar karmaşık ki, ben içeride kalıp tahliye olan arkadaşlarıma sevinen, tahliye olanlar benim kalmama üzülen taraftalar. Bu tahliyeler sizlerin sayesinde oluyor. Hepinize sevgiler, görüşmek üzere.” şeklinde bir mektup gönderdi.

DEMİRTAŞ'TAN 'GEÇMİŞ OLSUN' TELEFONU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün tahliye edilen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'yu telefonla arayarak, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Demirtaş, telefonda Fincancı ve Önderoğlu'ya geçmiş olsun dileklerini ilettikten sonra "Yükselen mücadele kısa sürede sonuç verdi. Bunun için de bütün olanlarda bu dayanışmayı örmeliyiz" dedi.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 20:22
YORUM EKLE