Ermeniler yasak nedeniyle kiliselerine gidemedi

Ermeni cemaati kilisenin kapalı tutulmasına tepki gösterdi

Ermeniler yasak nedeniyle kiliselerine gidemedi

Ermenilerin Üzüm Kutsama Bayramı, sokağa çıkma yasağı nedeniyle Sur'daki Surp Giregos Kilisesi’ne izin verilmediği için Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde kutlandı. 

Ermeniler tarafından her yıl 15 Ağustos’a en yakın Pazar gününde kutlanan Üzüm Kutsama Bayramı (Meryem Ana Yortusu), Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki yasaklı Savaş Mahallesi'nde bulunan Surp Giregos Kilisesi’ne gidilemediği için Süryani Meryem Ana Kilisesi’nde kutlandı.

Meryem Ana’nın göğe çekilişinin kutlandığı bayramda, Diyarbakır’da yaşayan Hıristiyan, Ermeni ve Süryaniler Meryem Ana Kilisesi’nde bir araya geldi. Asdvadzadzni Bayramı da denilen bayram, üzüm yeme yasağının kalktığı Ağustos ayının tam ortasına denk geliyor. Pagan tarihinin Navasart (Yılbaşı) Bayramı, yalnızca üzüm günü değil, bahşettiği nimetler için tanrısal güce teşekkür etme günü olarak da kabul ediliyor. 

‘TÜM HIRİSTİYANLARIN BAYRAMIDIR’

Ayinin sonunda konuşan Süryani Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut, Meryem Ana’nın göğe çekilişinin kutlandığı bayramda üzüm dağıtmanın gelenek haline getirildiğini belirterek, “Meryem ana hepimizin annesidir. Mesih’in annesidir. 15 Ağustos annemizin göğe intikal ettiği tarihtir. Tüm Hıristiyanlar arasında kutlanır. Bu yıl burada aramızda Ermeni cemaatinden kardeşlerimiz var herkesin bayramını buradan kutluyorum” dedi. 

Her bir zatın yaptığı önemli işler olduğuna vurgu yapan Akbulut, şöyle dedi: “İsa Mesih’in çizdiği barış dolu yoldan yürümeliyiz. İsa Mesih, ‘Ne mutlu barışı sağlayanlara’ demiş ve duaları hep dünya barışı üzerine olmuştur. Meryem Ana vefat ettiği zaman dünyanın her tarafında bulunan havariler toplanıp anamızın cenazesini kaldırmıştır. Çünkü Meryem Ana insanlığın annesidir.” 

Barış ve kardeşliği her şartta savunacaklarını dile getiren Akbulut, “İsa Mesih de bunu yapmıştır. İnsanlığı seveceğiz. İnsanlığı seversek gökteki babanın manevi çocukları olabiliriz” ifadelerinde bulundu. 

ERMENİ KİLİSESİNİN KAPALI OLMASINA TEPKİ

Kiliseye bayramı kutlamak için gelen Paramaz Mercan, kiliselerinin kapalı tutulmasına tepki göstererek, “Birkaç ay önce bu şehrin içinde bisiklet turu düzenlediler, neredeyse şehrin tamamını barikatlarla sardılar. Bayramımızı kutlamak için kilisemize gitmek istedik. Valilik 'güvenlik yok' diyor. Madem barikatlarınız bu kadar çok Dört Ayaklı Minare'den Surp Giregos Kilisesi’ne kadar bir koridor yapabilirdiniz. Biz biliyoruz ki bilinçli yapılıyor. İbadetimizi yapmamıza dahi tahammül edemiyorlar” diyerek, kiliselerinin kapalı tutulmasının güvenlikle alakası olmadığını söyledi. 

Ayinin bitmesiyle birlikte kutsanmış üzümler gelenlere ikram edildi. (Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2017, 12:23

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER