Ermeniler, altınlarını istiyor

Ermeniler, altınların verilmesi için ilk davayı açtılar.

Ermeniler, altınlarını istiyor

BERLİN - Ermeniler, 1915 yılındaki katliamlar sırasında el konulan altınlarının verilmesi için harekete geçti. Osmanlı’nın Almanya ile 1. Dünya Savaşı tazminatı olarak ödediği altınlar ise şu anda New York’taki Federal Fon Bankası’nda bulunuyor.

ABD’de bulunan Ermeni Anma Merkezi (CAR) yöneticileri atalarının altınlarının peşine düştü. Altınları ise sahipleri gibi ülkeler arasında gidip gelmiş.

1915’teki katliamların ardından başlayan Ermeni göçüyle Osmanlı’nın el koyduğu altınlar 1916 yılında önce Viyana götürülerek Alman İmparatorluk Bankası’na teslim edilmiş.

Altınlar daha sonra bankanın Berlin’deki şubesinde açılan Osmanlı hesabına yatırılmış. Müttefikler Almanya ve Osmanlı’nın 1. Dünya Savaşı’nı kaybetmesi üzerine de altınlar savaş tazminatı olarak 1921 yılında Fransa ile İngiltere’ye verilmiş.

1924 yılında ise her iki ülke o dönem 5 Milyon Türk Lirası-22 Milyon Dolar tutarında olan altınları ABD’ye devlet bonosu karşılığında satmış.

Ermeni Anma Merkezi (CAR)’ne göre şu anki değeri yüzlerce Milyon Dolar olan altınlar, New York’taki Federal Fon Bankası’na saklanıyor. Banka yetkililerinin kayıtlarında böyle bir bilginin olmadığını öne sürmeleri üzerine Ermeni kuruluşu harekete geçti.

New York’taki adli makamlara başvuran Ermeniler, altınların verilmesi için ilk davayı açtılar. Ancak davanın hemen sonuçlanması oldukça zor görünüyor. Zira sorun sadece Ermeniler ile New York bankası arasında değil, Almanya, İngiltere, Fransa ve Osmanlı’nın devamı olan Türkiye de bu krizin bir parçası durumunda.

ANF

YORUM EKLE
YORUMLAR
Imam-Jonas Dögüs
Imam-Jonas Dögüs - 7 yıl Önce

altinlardaialn da önemli olan katlamdir. ama yine de bu gelismelere sessiz kalmamak gerektigine inaniyorum. altinlar, araziler ve evler sahiplerinin varislerini bulmasada gercek yerini bulmali

aris nalcı
aris nalcı - 7 yıl Önce

bu tip bir başlıkla haber yapma ve etnik milliyetçiliği kışkırtma hatasını ANF'nin de yapmış olması ne kötü. Site yöneticilerimizin de bunu bu şekilde olduğu gibi yayınlaması "Ermeniler altınlarını istiyor" şeklinde ve yazının üslubu da oldukça sorunlu, keşke öncesinden elden geçseymiş... haberle ilgili diyecek bir şey bulamıyorum zaten...