Ermeni çizer: Devam etmek için daha fazla neden var

Charlie Hebdo dergisinde çalışan Ermeni asıllı karikatürist anlattı

Ermeni çizer: Devam etmek için daha fazla neden var

12 kişinin hayatına mal olan katliamın yaşandığı Charlie Hebdo dergisinde çalışan Ermeni asıllı karikatürist ve köşe yazarı Mathieu Madénian, katliamdan o gün işe gitmediği için kurtuldu.

Eylül ayından beri Charlie Hebdo’da çalışan çizer Madénian, 7 Ocak saat 11.30’da gerçekleşen saldırıdan birkaç saat önce, genel yayın yönetmeni Charb’a mesaj atarak toplantıya katılamayacağını söylemişti.

Canal+’a konuşan çizer, saldırıyı annesinin gönderdiği ‘neredesin?’ mesajıyla öğrendiğini ve o sırada sadece ölen arkadaşlarından başka hiçbir şey düşünemediğini söyledi.

Dergide çalışan çoğu insan gibi kendisinin de sürekli tehdit mesajları aldığını aktaran Madénian, El Kaide’nin hakkında ‘ölüm fetvası’ yayımladığı genel yayın yönetmeni Charb’ın da sürekli iki koruma eşliğinde yaşamak zorunda kaldığını aktardı.

Madénian, ‘şimdi devam etmek için daha fazla nedenimiz var’ diyor.  7 Ocak'ta gerçekleşen saldırıdan, derginin genel yayın yönetmeni Charb'ın yanı sıra Cabu, Wolinski gibi derginin 'beyin kadrosunu' oluşturan çizerler hayatını kaybetti.  

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 15:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER