'Erdoğan’ın muhalefete feda ettiği ilk bakanı damadı oldu'

'Erdoğan’ın muhalefete feda ettiği ilk bakanı damadı oldu, yerine Elvan’ı ataması AK Parti’de ters de tepebilir'

'Erdoğan’ın muhalefete feda ettiği ilk bakanı damadı oldu'

Gazeteci Murat Yetkin, Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifasını bugünkü köşesine taşıdı. Yetkin,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalefetin hedef aldığı bir bakanı ilk kez tartışmalar sıcakken feda ettiğine dikkat çekti. Yetkin, "Cumhurbaşkanı Erdoğan 2002’den bu yana süren iktidarında bir tek şeyi hiç yapmamıştı. Muhalefetin ısrarla yüklendiği bir bakanını asla tartışmalar sıcakken feda etmemişti" dedi. 

Yetkin'in,  'Erdoğan’ın muhalefete feda ettiği ilk bakanı damadı oldu' başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 2002’den bu yana süren iktidarında bir tek şeyi hiç yapmamıştı. Muhalefetin ısrarla yüklendiği bir bakanını asla tartışmalar sıcakken feda etmemişti. Bunun ilk örneği Hazine ve Maliye Bakanı damadı Berat Albayrak oldu. Üstelik daha birkaç ay önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu istifa ettiğinde “Gitme, sana ihtiyacım var” diye kalmaya ikna etmiş olduğu halde.
Bu sonuçta sadece Albayrak’ın Erdoğan’ı (Mahfi Eğilmez’in yazmış olduğu gibi) “faizin enflasyonun sonucu değil sebebi olduğu safsatasına” ikna etmiş olmasının payı yok. Sadece bunun sonucunda Türk lirasının tarihinin en değersiz durumuna hükümet eliyle düşürülmesinin payı yok. Sadece iki yıl içinde açıkladığı üç “stratejik” planın fiyaskoyla sonuçlanması, iş dünyasını huzuruna çağırtıp onları hiç dinlemeden “Bakın burası çok önemli” derslerinin de.
Bunda aynı zamanda muhalefetin, özellikle de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ısrarlı eleştiri ve uyarılarıyla oluşan birikim ve algının da önemli payı var.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2020, 20:37

YORUM EKLE
YORUMLAR
hadi cevap verin
hadi cevap verin - 2 hafta Önce

ya bu bankacı ekonomistler tabi faizi savunacak ekmeği oradan çıkıyor faiz sebep enflasyon sonuçtur erdoğanın konuşmasını yazan kişi aslında tabanına oynuyor bu söz yanlış bir söz değil neden mi.ya devlet 100 liralık bir kağıdı hadi yüzde 15 faizle 85 liraya satıyor dimi.yani vade sonu 15 liralık delik var.bu binde 150 lira,milyonda 150 bin,milyarda 150 milyon,trilyonda 150 milyar eder,bakın her ay iki üç kere 5 er 3 er iki üç defa hazine borçlanıyor.şimdi üretimi artırıp ticareti canlandırıp dış ticarettende gelir sağlayamassa hükümet ne yapar para basar bu da enflasyona sebep olur.yani faiz sebep enflasyon sonuç ekonomik litaratürde yok ama mantık kur var.adamlar tezgahı bilerek ters kurmuşlar kendi lehlerine işlesin diye.erdoğanda aslında faizci bakmayın ne derse eylemde tersini yapıyor.halkın yanında görünür gibi yapıp aslında sermayenin yanında.

Berber ve döviz
Berber ve döviz - 2 hafta Önce

Murat yine yazmış boş laflar. Erdoğan muhalefet için bir karga bile feda etmez. Bir çok neden var ama en önemlisi döviz kuru.Ayrıca, Büient Arınç, Erdoğanı döviz rezervleri konusunda uyarmış. Aylardır bunlar bütün gazetelerde yazıyordu zaten.Erdoğan önce kendi yalaka danışmanlarını kovsun. Berber bile döviz rezervlerinin eridiğini biliyor zaten. Çok komik bir devlet yönetimi.

SIRADAKİ HABER