Erdoğan’ın görev onayı düştü: Yüzde 48 İdlib’de bulunmanın yanlış olduğunu düşünüyor

Erdoğan görev onayı da tarihinin en düşük seviyelerinden birini gördü

Erdoğan’ın görev onayı düştü: Yüzde 48 İdlib’de bulunmanın yanlış olduğunu düşünüyor

Metropoll Araştırma Şirketi, Şubat ayını kapsayan "Türkiye'nin Nabzı-Ayın Beş Rakamı" araştırmasını yayınladı.

Araştırmaya göre Türkiye toplumunun yüzde 48,8’i, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’de bulunmasının gereklilik olduğunu düşünmüyor.

Metropoll’ün sonuçlarına göre AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görev onayı da tarihinin en düşük seviyelerinden birini gördü.

GÖREV ONAYI GERİLEDİ

Şirketin Erdoğan’ın görev onayı hakkındaki araştırmasına göre, Erdoğan tarihinin en düşük seviyelerinden birini gördü.

Ekim ayında Suriye’ye gerçekleştirilen Barış Pınarı operasyonuyla birlikte yüzde 48’e çıkan Erdoğan’a görev onayı, Şubat ayında yüzde 41.1’e geriledi.

YÜZDE 48 İDLİB’İ ‘HATA’ OLARAK GÖRÜYYOR’

“Türkiye'nin Nabzı-Ayın Beş Rakamı” araştırmasında Türkiye’nin İdlib’de asker bulundurması hakkındaki soruya yanıtlar da şöyle anlatılıyor:

“Şubat ayı araştırmamıza göre, %48,8’lik bir kesim Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’de bulunmasının bir gereklilik olduğunu düşünmüyor. Askeri olarak İdlib’de bulunulması gerektiğini düşünenler ise toplam seçmenin %31’ini teşkil ediyor.”

YÜZDE 57’NİN GİDERİ GELİRİNDEN FAZLA!

Araştırmanın bir diğer çarpıcı sonucu ise ekonomiye ilişkin. Buna göre toplumun yüzde 57’si, giderlerinin gelirlerinden fazla olduğunu söylüyor. Araştırmada ilgili soruya verilen yanıtlar şöyle yorumlanıyor:

“Gelir-gider dengesindeki dengesizlik, toplumun büyük kesimini etkileyen sarsıcı bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor. Toplumun %57’si, ‘ekside yaşıyor’: diğer bir deyişle, Türkiye’nin büyük çoğunluğunun giderleri, gelirlerinden fazla. Bu da borçlanarak yaşadığımız anlamına geliyor. ‘Gelirim, giderimden fazla’ diyebilenlerse yaklaşık %15’lik bir ‘azınlık’."

Ankette yer alan diğer sorular ve değerlendirmeler ise şöyle:

YÜZDE 73 FELAKETLERE HAZIRLIKLI OLUNMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR

Son dönemde gündem olan ve halkımızın canını yakan deprem, çığ gibi doğal afetler göz önüne alındığında halkın %73’ü ülkemizin bu ve benzeri olaylara hazırlıklı olmadığını düşünüyor. Yaklaşık her dört kişiden biri ise ülkemizin karşılaşılabilecek felaketlere karşı yeteri kadar hazırlıklı olduğu kanısında.

YÜZDE 81, RESMİ NİKAH OLMADAN İMAM NİKÂHI İLE YAŞAMAYI DOĞRU BULMUYOR

Şubat ayı araştırmamızda seçmene resmi nikâh olmadan imam nikâhı ile yaşamanın doğru olup olmadığı sorusu yöneltilmiştir. Verilen cevapların analizinde, %81’lik kesim bunun doğru olmadığını düşünmektedir. Dolayısıyla, resmi nikâh olmaksızın, sadece imam nikâhı ile beraberliğin toplumumuzda kabul görmediğini söyleyebiliriz. Sadece %12’lik bir kesim bunun doğru olduğu kanaatindedir.

YÜZDE 70,5, SIĞINMACILARIN EKONOMİYE ZARAR VERDİĞİ GÖRÜŞÜNDE

İdlib krizinin de bir sonucu olarak ülkemizde yaşayan sığınmacıların sayısı günden güne arttıkça halkın Suriyeli sığınmacılara bakışı olumsuz bir hâl almaya başladı. Bulgularımıza göre seçmenin %70,5’i sığınmacıların ekonomiye zarar verdiğini; %60’ı sığınmacıların savaştan sonra evlerine dönmeyeceklerini ve %76,6’sı da sığınmacılara vatandaşlık verilmemesi gerektiğini düşünüyor.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER