Erdoğan'ın konuşmasından rahatsız olan Yunan heyet, TANAP töreninden ayrıldı

Çevre ve Enerji Bakanı Yardımcısı, "Yunan tarafının memnuniyetsizliğini ifade etmek üzere ayrılmayı tercih ettim" dedi

Erdoğan'ın konuşmasından rahatsız olan Yunan heyet, TANAP töreninden ayrıldı

TANAP boru hattının dünkü açılış töreni için Edirne'ye gelen Yunan heyeti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından rahatsız olup törenden ayrıldı.

Çevre ve Enerji Bakanı Yardımcısı, "Yunan tarafının memnuniyetsizliğini ifade etmek üzere ayrılmayı tercih ettim" dedi.

Birlik Gazetesi'nin aktardığına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün MS4 Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TANAP) Avrupa bağlantısı açılış töreninde yaptığı konuşmayı tahrik edici bulan Yunanistan heyeti törenden ayrıldı.

'TÜRK YETKİLİLER DURDURMAYA ÇALIŞTI AMA KALAMAYACAĞIMI SÖYLEDİM'

Açılış töreni için Edirne’de bulunan Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Yardımcısı Dimitris İkonomu, ayrılış gerekçesini şu sözlerle açıkladı:

"Gazı Yunanistan sınırına taşıyacak olan boru hattının açılışındaydım. Erdoğan konuşmasında tahrikkar bir biçimde Kıbrıs’ta yapılmakta olan sondajlara ve Libya ile imzalanan mutabakata değindi.

Bunları söylediğinde, Yunan tarafının memnuniyetsizliğini ifade etmek üzere ayrılmayı tercih ettim. Erdoğan, Yunanistan için sondaj yapan şirketlere saldırdı. Türk yetkililer beni durdurmaya çalıştı ama kalamayacağımı söyledim. Departman düzeyinde, bu konuşmalar nedeniyle ayrılmakta kararlı olduğumuzu belirten bir açıklama yaptık."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER