Erdoğan'ın arkadaşı Nuri Albayrak'ın şirketinden AKP’li başkana: Ruh hastası... İstifa ederse haciz işlemini kaldırırız

Enver Aputkan ise şirketten kendisine gelen telefonda tehdit edildiğini söyledi

Erdoğan'ın arkadaşı Nuri Albayrak'ın şirketinden AKP’li başkana: Ruh hastası... İstifa ederse haciz işlemini kaldırırız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, oğlunun nikah şahitliğini yaptığı arkadaşı Nuri Albayrak’ın şirketi Sistemli Dağıtım Hizmetleri A.Ş. 500 bin TL’lik rüşvet iddiasıyla gündeme gelen AKP'li Antalya Serik Belediye Başkanlığı’na haciz gönderdi.

Belediyenin 70 milyon lira borcu olduğunu belirten şirket. 5 adet taşınmazı icra yoluyla satışa çıkardı. Şirketin açıklamasında bir önceki AKP'li Başkanı rüşvet almakla suçlayan Belediye Başkanı Enver Aputkan’ın istifa etmesi halinde haciz işlemini durduracağını, Aputkan’ın ruh sağlığı problemi olduğunu ileri sürdü:

“Tıp dilindeki tabir ile Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen ruhsal bir hastalığa yakalandığı göstermektedir.”

Şirket icra ile ilgili Belediye Meclis üyelerine bilgilendirme notu gönderdi. Notta, Serik Belediyesi eski Başkanı Ramazan Çalık dönemini kapsayan 2016-2019 yılları arasında sözleşme imzalandığını ve araç ve iş makinası kiralama, katı atık yönetimi, park ve bahçe hizmetleri konularında çok sayıda hizmet verildiğini ancak ödeme yapılmadığı ileri sürülerek şöyle dendi: “Şirketimiz belirtilen ve belediyenize sunulan hizmetlerin ifası sırasında ve sonrasında ne yazık ki bir takım profesyonellik dışı, belediye idareciliği zihniyetinden uzak tutum ve davranışlar ile karşı karşıya kalmıştır. Belediyeniz nezdindeki ilk faturamız Ocak 2016 döneminde tanzim edilmiş olup, geçen sürede alacağımız sürekli artmış, faturalarımız muntazam olarak ödenmemiştir.”

‘5 DAKİKA BİLE GÖRÜŞEMEDİK’

Yeni Belediye Başkanı Enver Aputkan’ın sözleşmeyi iptal ettiğini hatırlatan şirketin açıklamasında 31 Mart yerel seçimleri sonrası Aputkan ile görüşmek istediklerini ancak bir türlü randevu verilmediğini belirterek, “Bugüne kadar şirket yetkililerimiz ile belediye başkanı arasında sadece 5 dakika görüşme sağlanmış olup, bu görüşmede de ne yazık ki şirketimize karşı sebebi dahi anlaşılamayan, bulunduğu makama yakışmayan, hoş olmayan davranışlar sergilenmiştir” denildi.

‘BAKANIN SOY İSMİ SAYESİNDE İŞ YAPILIYOR’

Bilgi notunda Aputkan’nın kendileriyle uzlaşmak yerine ‘talihsiz açıklamalar’ yaptığını belirterek, Aputkan’ın kendilerine yönelik sözlerini şöyle sıraladı:

“(Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Nuri Albayrak kastedilerek) Bir bakanın soy isimlerinin benzerliği sebebiyle bu iş ve işlemlerin şirketimizce yürütülebildiğini, Serik Belediyesi çalışanlarına tehdit ile, evrakların zorla imzalatıldığını, şirketimizce ‘sözde’ işler yapıldığı gibi tahrik edici beyan ve ithamlarda bulunulmuştur.”

 ‘RUHSAL HASTALIĞI VAR’

Şirket açıklamasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Erdoğan’ın da katıldığı 6 Mayıs 2020 tarihli toplantıyı da hatırlatarak, Aputkan hakkında ağır ifadeler kullandı:

“Mensubu bulunduğu partiden olan bakanlara dahi devlet terbiyesinden oldukça uzak bu tutumu hiçbir durumda normal karşılanamayacak seviyededir. Örnekleri saymak ile bitmeyecek ancak bir kısmını işbu yazımızda açıklayabildiğimiz konular kapsamında yaptığımız araştırmalar neticesinde belediye başkanının abartılı derecedeki takıntılı, kuşkulu, iftira atmaya kadar inanmışlık içeren raddeye ulaşmış bu davranışlarının tümünün normal olmadığı, tıp dilindeki tabir ile Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen ruhsal bir hastalığa yakalandığı göstermektedir.”

‘BORÇ 100 MİLYONA ÇIKACAK’

Notta şu ifadeler yer aldı: “Belediyeniz son başkanın koltuğuna oturduktan sonra geçen 1,5 yıllık sürede, konu borçların ödenmesi için en ufak bir adım atılmaması, şirketimiz ile hiçbir temasa geçilmemesi sebebiyle yaklaşık 10 milyon lira ek faiz yükü ile karşılaşılmış; ne yazık ki kamu ve Serik halkı zarara uğratılmıştır. Yine üzülerek söylüyoruz ki, gördüğümüz kadarıyla konu borç 100 milyon liraya, zarar ise 50 milyon liraya  çıkmadan belediyeniz bu yaklaşımdan vazgeçmeyi düşünmemektedir.”

Aputkan’ın çözüm için çalışmadığını ve borcu ödemek için diyalog yolunu tercih etmediğini savunan şirket, “Ancak belediye başkanı makam arabası kullanmamak, çay, şeker ihtiyacını kendisi karşılamak gibi sembolik davranışlar peşinde koşmuş ve böylelikle sanıyoruz ki belediyenizin tüm borçlarını sona erdireceğini düşünmüştür” ifadesini kullandı.

RÜŞVET HATIRLATMASI YAPTI

Belediye’nin Hukuk İşleri Müdürü’nün 5 adet taşınmazın satılması halinde kendilerini çeşitli vasıtalarla “usulsüzlükle” suçlayacağı yönünde ifadeler kullandığını kaydeden şirket açıklamasında  “Hukuk işleri müdürünün bu tür meşru olmayan taleplere yabancı olmadığı, sicilinde rüşvet haberlerinin medyada yer aldığını üzülerek görmekteyiz” denildi.

BELEDİYE BAŞKANINI İSTİFAYA DAVET ETTİ

Şirket açıklamasının sonunda Belediye Başkanı Aputkan istifaya davet edilerek şöyle denildi: “Belediye başkanı iddia ettiği gibi Serik halkına hizmet için makamında bulunuyorsa, Serik halkının yararını kendi yararından önde tutuyorsa, şirketimize karşı sergilemiş olduğu hasmane tutumları nedeniyle özür dilemesi ve istifa etmesi halinde satış talebimizden vazgeçeceğimizi, yeni başkan ile belediyeniz ve Serik halkının menfaatleri göz önünde bulundurularak ödeme görüşmeleri sonuçlanıncaya kadar haciz işlemlerine devam etmeyeceğimizi meclis üyelerine bildiririz.”

Şirket Nuri Albayrak’ın Yönetim Kurulu üyesi olduğu Albayrak Holdinge bağlı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde Nuri Albayrak’ın kardeşleri Kazım, Muzaffer Albayrak ve Mesut Muhammed Albayrak üzerine görünüyor.

Şirketin bu notunun ortaya çıkmasının ardından AKP'li Belediye Başkanı Enver Aputkan açıklama yaptı. Şirketin açıklamasının konunun anlaşılması için önemli olduğunu belirten Aputkan şirkeni bağlı olduğu Albayrak Holding’in Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile sadece soyadı benzerliği olduğunu belirterek şirketin Albayrak soy ismini kullanarak, belediyeyi kullandığını ileri sürdü.

Yaşananlara ses çıkarmasaydı sorun çıkmayacağını belirten Aputkan, “Öyle kolay değil” diyerek şunları söyledi:

“Yazıyla tehdit etmişler, telefonla da tehdit. Telefonla arandı, ifade şu ‘Ben birçok belediye başkanı gördüm. Türkiye’nin her belediyesiyle, CHP’siyle de iş yapıyorum. Türkiye’deki belediye başkanlarının ne olduğunu bilirim’. Gerisini nokta nokta geçiyorum. İlk telefon görüşmemizde bana söylenen bu. İnsana, belediye başkanına bakış açısı bu.”

Aputkan, belediyeyi tehdit eden bir firma ile iş yapmayacağını söyleyerek, “Beni tehdit edecek, belediye meclis üyelerini tehdit edecek. Belediye ile iş yapacak, orada noktayı koymayacak. Bu firmadan kaynaklanan problem değil, bizden kaynaklanan bir problem” diye ekledi. Aputken, firmanın ihale şartnamesinden gerekli yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade ederek, “Sen nasıl davranıyorsan, ben de öyle davranırım. Hazır ola mı geçeceğim karşında. Sana ne benim bakanla özel toplantıda yaşadığımdan” dedi.

CHP’Lİ KARACAN: KABUL EDİLEMEZ

Serik Belediyesi CHP’li Meclis üyesi Mehmet Ali Karacan, da şirketin Aputkan’a yönelik gönderdiği nota tepki göstererek şöyle konuştu: “(Dün) Sabah 09:30 civarında tüm meclis üyelerine gelen bildiriyi millet ittifakı adına şiddetle kınıyorum. Bizler demokrasiye, sandığa inanmış insanlarız ve böyle bir gelenekten geliyoruz. Seçilmiş belediye başkanına ağır itham ve hakaretler bulunan bir mektubu kabul etmemiz mümkün değil. ‘Belediye başkanı istifa etsin, borçlarda kolaylık yaparız’ tarzı kabul edilemez. Bu ilk önce Serik halkına saygısızlıktır. Seçim ile gelen seçim ile gider.”

Karacan şirketin AKP iktidarı döneminde büyüdüğünü hatırlatarak, şunları söyledi: “Açık ve net konuşuyorum, Albayraklar yandaş bir firmadır. Daha önce bu şirketi biz anlatmıştık. Şirket kurucusu 1994 yılı İstanbul Belediyesi meclis üyesi, şirket sahibinin kızının nikah şahidi ise Cumhurbaşkanı.  AKP ile büyüyen bir şirket. Maalesef tüm Türkiye’de onlarca AKP belediyesini kanser gibi sömüren bir şirket. 173 dönümlük arazimiz satılıyor Çandır’da, Serik Belediyesi’ne tahsis ediliyor ve kısa bir süre sonra aynı şirket tarafından borçlara karşılık icra konuluyor. Ankara’dan gelen ortaya gol vuruşu olmuş.”

Kaynak: Anka

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 22:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER