Erbil'den Bağdat'a 5 maddelik öneri

Bakanlık 5 maddelik açıklama yayımladı

Erbil'den Bağdat'a 5 maddelik öneri

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Merkezi Irak Hükümeti’ne Erbil ile Bağdat arasında yaşanan mali sorunun çözümü için 5 maddelik bir açıklama yayımladı.
 
Rudaw'da yer alan habere göre, Bakanlık’tan yayımlanan açıklamada şunlara yer verildi:
 
1-Irak Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nde görev yapan tüm memurların, peşmergelerin, polislerin, asayiş ve emeklilerin maaşlarını karşılaması. (Toplam aylık miktar 915 milyar dinar)
 
2-Irak petrolünün yüzde 17’lik üretiminin tamamı Kürdistan Bölgesi’ndeki enerji santralleri ve rafinerilere aktarılması.
 
3-Irak kamu harcamalarından yüzde 17’lik payın Kürdistan Bölgesi’ndeki kamu kurum ve kuruluşlardaki harcamaların karşılanması. (Bütçe ve maaştan ayrı olarak)
 
4-Irak Hükümeti, anlaşmalar çerçevesinde Kürdistan Bölgesi’ndeki uluslararası petrol firmalarının parasının ödenmesi teminatını vermeli. (Söz konusu talep petrol üretimi ve kazancının arttırılmasına yöneliktir)
 
5- Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak Bağdat yönetimine sunduğumuz en kolay öneri ise şudur; Yönetim olarak yüzde 17’lik Irak ve Kürdistani bölgelerdeki (Tartışmalı bölgeler) petrolün Kürdistan Bölgesi’ne devredilmesiyle yukarıda sözü edilen maddelerin hepsinin sorumluluğunu üstlenmeyi kabul ediyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017, 14:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER