Enis Berberoğlu’nun avukatı: AYM’nin ‘hak ihlali’ kararı sonrası, Enis Bey’in milletvekilliği iade edilmelidir

Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün, “Bu karardan sonra Enis Bey’in milletvekilliği iade edilmelidir" dedi

Enis Berberoğlu’nun avukatı: AYM’nin ‘hak ihlali’ kararı sonrası, Enis Bey’in milletvekilliği iade edilmelidir

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), 25'inci, 26'ıncı ve 27'nci dönem CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine karar vermesinin ardından Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün, açıklamalarda bulundu.

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR'ları davasında 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılarak milletvekilliği düşürülen CHP'li Enis Berberoğlu’nun “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine karar verdi.

Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün, “Bu karardan sonra Enis Bey’in milletvekilliği iade edilmelidir. Alkollü araba kullandın diye ehliyetinizi aldılar, ehliyetin iptal edildi. Mahkemeye başvurdunuz, test sonuçlarınız alkollü olmadığınızı gösterdi. ‘Ehliyetinizi aldık artık geçmiş olsun’ mu diyecekler yoksa ehliyetinizi geri mi verecekler? Buradaki ehliyet mazbatadır”

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınına katılan Avukat Ergün'ün açıklamalarından satır başları şöyle:

"Anayasa Mahkemesi kararı oy birliğiyle almış. 'Diyor ki Enis Berberoğlu, milletvekilliği dokunulmazlığının ihlal edilmiş olduğu bir vakadır. Enis Berberoğlu’nun Anayasa ile korunan temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmiştir, seçme ve seçilme hakkı ihlal edilmiştir ve dokunulmazlığı ihlal edildiği için aynı zamanda özgürlüğü de ihlal edilmiştir. Çünkü dokunulmazlığı kaldırıldı diye hapse atılmıştı.'"

"MECLİS BAŞKANI'NIN OKUDUĞU KARAR ARTIK YOK"

"Anayasa Mahkemesi kararıyla Enis Berberoğlu’nun hakkındaki yargılamanın hukuka uygun olmadığı ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi hak ihlallerini tespit edince, hak ihlalinin ortadan kaldırılmasına da hükmeder. Buradaki hak ihlali milletvekilliğinin düşürülmesi. Tekrardan parlamentoya dönebilir, dönmesi lazım yoksa Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı vermesinin anlamı ne?

Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliği sıfatını yitirmesi Meclis'te, Meclis başkanının idari bir tasarrufudur. Prosedürün sonuçlandırıcı bir işlemini yaptı. Kararı okudu ama o karar yok şu an. Yine Meclis başkanının kendisine düşüyor iş. Meclis başkanının hak ihlalini ortadan kaldırması için okuduğu kararı bütün bu doğurduğu hüküm ve sonuçlarıyla birlikte geri alması lazım. Bunu Meclis kürsüsünden telaffuz etmesi lazım. Enis Berberoğlu’nun o kadar hiç yokmuş gibi bıraktığı yerden milletvekilliğine devam etmesi lazım. Aksini söyleyen bana yasa maddesi ya da emsal uygulama göstersin."

"O KARAR YOK AMA SEN YİNE DE VEKİL OLMA' DENİLEMEZ"

"Adaletin tecellisinden bahsediyoruz. Adaletin tecellisini sağlayacaksanız bu şahsın ihlal edilen hakkı ne ise o hakkını vereceksiniz. 100 bin oy almış kişinin milletvekilliğini düşürdünüz. Ne ye dayanarak düşürdünüz? Mahkeme kararına dayanarak. Anaysa Mahkemesi o mahkeme kararını ortadan kaldırdı. Artık öyle bir mahkeme kararı yok. ‘O mahkeme kararı yok ama sen yine de milletvekili olma’ mı diyeceksiniz? İdam mahkumuna bile sonradan gerçekler çıkınca pardon deyip salıyorlar. Burada Enis Berberoğlu’na birilerinin pardon deyip hakkını iade etmesi lazım.

Bir örnek vereyim. Alkollü araba kullandın diye ehliyetinizi aldılar, ehliyetin iptal edildi. Mahkemeye başvurdunuz, test sonuçlarınız alkollü olmadığınızı gösterdi. Ehliyetinizi aldık artık geçmiş olsun mu diyecekler yoksa ehliyetinizi geri mi verecekler? Buradaki ehliyet mazbatadır.”

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER