Emniyet'ten operasyon açıklaması

Henüz iddianame bile yok, ama gözaltına alınanlar 'ajanlıkla' suçlanıyor...

Emniyet'ten operasyon açıklaması

Emniyet'ten avukatların da gözaltına alındığı operasyonla ilgili açıklama geldi: "Başka ülkeler lehine ajan faaliyeti yürüttükleri tespit edildi."

Avukatların da gözaltına alındığı İstanbul merkezli "terör örgütü operasyonu"yla ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden bir açıklama yapıldı. Açıklamada örgüt ismi verilmeden, operasyonun "taşeron sol bir terör örgüt"ün "yönetici kadrosu", "avukat yapılanması" ve "mahalli alan yapılanmaları"na yönelik düzenlendiği, yedi ildeki 55 adreste arama yapıldığı ve 68 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

DAHA İDDİANAME HAZIRLANMADI, AMA ...

Açıklamada, haklarında iddianame hazırlanmamış, hatta henüz tutuklama kararı bile verilmemiş şüpheliler hakkında, "yurtdışında bulunan örgüt elebaşlarına ülkemizin kozmik bilgilerini şifreli metinler halinde kodlayarak raporladıkları, başka ülkeler lehine ajan faaliyeti yürütmek için gizli haberleşme merkezleri oluşturdukları tespit edilmiştir" denildi.

Açıklamada "bazı basın yayın organları" denilerek, oralarda çıkan haberler ise şöyle eleştirildi:

"Bazı basın yayın organlarında 'avukatların, mesleki faaliyetleri ve baktıkları davalar nedeniyle gözaltına alındıkları' iddia edilmektedir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatları ve Cumhuriyet Savcılarının nezaretinde titizlikle yürütülen soruşturmada, şahıslar 'terör örgütü yöneticiliği ve üyeliği' şüphesiyle gözaltına alınmıştır."

"55 ADRESTE ARAMALARDA BİR TABANCA ELE GEÇİRİLDİ"

Açıklamanın devamı şöyle:

"Operasyon sırasında yurtdışı ve yurtiçi gizli haberleşmelerine ait kriptolu doküman ve dijital delillerin yakılmak ve kırılmak suretiyle yok edilmeye çalışıldığı görülmüştür. Arama yapılan adreslerde bir adet 9mm çapında Rus yapımı Makarov marka tabanca, bir adet kurusıkı tabanca, molotof yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, çok miktarda yakılmaya çalışılmış harddisk, flashdisk ve yazılı dokümanlar ile örgütsel dijital malzemeler ele geçirilmiştir."

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2013, 13:14
YORUM EKLE