Emine Şenyaşar: Eşimi gözümün önünde katlettiler

Aileyi ziyaret eden heyetler bir süre burada aile ile birlikte nöbet tuttu

Emine Şenyaşar: Eşimi gözümün önünde katlettiler

Urfa Adliyesi önünde “adalet” arayışını sürdüren Emine Şenyaşar, "Siz hiç hastanede insanların katledildiğini duydunuz mu? Eşimi gözümün önünde katlettiler. Hastane insanları iyileştirmek için var, öldürmek için değil" dedi. 

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önündeki “Adalet” nöbeti 93'üncü gününde devam ediyor. Şenyaşarlar, Elazığ Cezaevi'nde 3 yıldır tek kişilik odada tutulan Fadıl Şenyaşar ile yapılan telefon görüşmesi nedeni ile nöbetlerine gecikmeli başladı. 

'BU ADALET Mİ?’

Cezaevindeki oğlu ile 20 dakika görüştüğünü belirten Anne Şenyaşar, oğlunun cezaevinde tutulduğu şartlara dikkati çekti. Şenyaşar, "Yazıktır. 3 yıldır tek başına bir odada tutuluyor. Ailemden 3 kişiyi öldürdüler, birini cezaevine koydular. Siz hiç hastanede insanların katledildiğini duydunuz mu? Eşimi gözümün önünde katlettiler. Kafasını ezdiler. Bu adalet mi? Hastaneyi geceden boyayıp, kamera kayıtlarını yok ettiler. Hastane insanları iyileştirmek için var, öldürmek için değil. Bu nasıl adalet? Kimse böyle bir katliam yapamazdı. Ben 3 aydır burada oturuyorum. Oğlumun bırakılmasını istiyorum. Biz esnaftık. Kime ne yaptık. Neden ahımızı alıyorlar. 3 aydır buradayım. Artık gözlerim görmüyor. Bu zulmü kaldıramıyoruz. Vekillik insanları öldürmek mi? Neden yargılamıyorlar?" diye sordu. 

‘SİYASİ BASKIYI KALDIRIN'
 
Ferit Şenyaşar ise kardeşi ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin şunları kaydetti: "O da bizim gibi umutlu. Adaletin sağlanacağı günü bekliyor. 93 gündür adalet mücadelesi verdik. 10 baro başkanı bizi ziyaret etti. Ve bize hukuki destek sözü verdiler. İsteğimiz 81 baro başkanına ulaşmak ve hukuki destek isteyeceğiz. Dosya savcısı siyasi baskı altında olduğu için bizle görüşmek istemedi. Bu da bizim haklı olduğumuzu gördük. Siyasi baskıdan dolayı savcılar işini yapamaz duruma gelmiş. Bu baskının kaldırılması ve adaletin sağlanmasını istiyoruz. Vicdanlı olan herkese dayanışma çağrısında bulunuyoruz" dedi. 

'KÖR, SAĞIR ADALET'

Öte yandan ailenin sanal medya hesabı üzerinden "Adâlet mücadelemiz 93. günde... Her gün 40 km yol gidip geliyoruz. Bu bizi zor gelmiyor, bizi yormuyor. Asıl bizi yoran ve kahreden yargının ADÂLET  talebimize karşı kör, sağır olmasıdır..." mesajı paylaşıldı. 

ZİYARETLER 

Adliye bariyerleri önünde nöbet eylemini sürdüren aileye destek ziyaretleri de sürüyor. Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası (SES) Amed Şube yönetimi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Remziye Tosun ile Ayşe Sürücü ve Barış Anneleri aileyi nöbet yerinde ziyaret etti. Anne Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar kendilerini ziyaret edenlere nöbet eylemleri ve yaşadıkları hakkında aktarımlarda bulundu. 

'CEZASILIK, KATLİAMLARI ONAYLAMAKTIR'

Ziyarette konuşan SES Amed Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken, cezasızlık politikalarının, adalet arayışlarını adliye binaları önüne taşıdığını, katliam yapanların cezalandırılamayacağını bildikleir için suç işlemeye devam ettiğini kaydetti. Şenyaşar ailesinin adalet nöbetine vurgu yapan Güldiken şöyle noktaladı: "Deliller olmasına rağmen gerekli soruşturma ve kovuşturma yürütülmemekte. Ortada bir katliam olmasına rağmen, insanların kanına eli bulaşmış bir kişiyi AKP tekarardan yönetimine aldı. Yargılanması gerekirken, hala görev verilmekte. Bu katliamlara ve yapılacak katliamlara onay vermektir. Biz ailenin adalet arayışlarına ortak olmaya devam edeceğiz." 

Kaynak: MA  

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2021, 21:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER