Ege'de ölen 3 çocukla ilgili Bursa Belediyesi'nden açıklama

Cenaze aracı tahsis edilmediği iddialarına Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi

Ege'de ölen 3 çocukla ilgili Bursa Belediyesi'nden açıklama

Ayvalık'tan Yunanistan'a geçmeye çalışırken alabora olan şişme botta hayatını kaybeden 3 çocuğun cenazelerinin, kaldırıldıkları Bursa Adli Tıp Kurumu'ndan memleketlerine götürülmeleri için cenaze aracı tahsis edilmediği iddialarına Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi.

Yazılı açıklamada cenazelerin uzak mesafeye gönderilmek istendiği için protokole göre naklin uçakla gerçekleşmesi gerektiği, durumun aileye bildirildiği, ailenin kara yoluyla göndermek istemesi üzerine kendi imkanları ile araç tahsis ettikleri belirtildi.

Önceki gün 16 kişiyi taşıyan tekne alabora olmuş, üçü bebek altı kişi hayatını kaybetmişti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın "FETÖ'cüye araç yok" talimatı verdiği öne sürülmüştü.

BBC Türkçe'ye konuşan belediye yetkilileri, bu iddiaya da yanıt verdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan, "Böyle bir talimatımız yok, cenazeler üzerinden siyaset yapmıyoruz, işimiz hizmet vermek" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Balıkesir'deki olayın ardından cenazelerden 4'ü Bursa'ya getirilmiş ve Adli Tıp Kurumu'na kaldırılmıştır. Bursa Büyükşehir Belediyesi ise dün gece saatleri itibariyle cenazelerin nakli için gerekli tüm bilgileri cenaze sahiplerine iletmiş, cenazelerin naklinin uçakla gerçekleştirilebileceğini bildirmiştir. Aynı saatlerde cenazelerin uçakla Amasya ve Sinop'a nakledilmesi için de Adli Tıp Kurumu'na araç göndermiştir. Ancak Cenaze sahipleri, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 'tüm vatandaşlara olduğu gibi' kendilerine de sağladığı bu imkandan yararlanmamış, cenazelerin naklini kişisel olarak gerçekleştirmişlerdir. Sosyal medyada kimliği belli olmayan ve olayı manipüle etmeye yönelik paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır."

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 22:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER