Düğünde takı takmak 'örgüte taban kazanma faaliyeti' olarak görüldü

57'si tutuklu 138 HDP'li yarın hakim karşısına çıkacak

Düğünde takı takmak 'örgüte taban kazanma faaliyeti' olarak görüldü

Manisa’da 57'si tutuklu 138 HDP'li hakkında toplamda binlerce yıl hapis istenen davanın ilk duruşması yarın görülmeye başlayacak. İddianamede, HDP'lilerin düğünlerde takı takmaları "Örgüte taban kazandırma faaliyeti" olarak yer aldı.
 
57’si tutuklu 138 HDP'linin binlerce yıl hapis istemiyle yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın Manisa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. HDP'lilerin savunma yapacağı ilk duruşmanın 4 gün süreceği tahmin ediliyor.
 
Manisa Cumhuriyet Savcısı Kazım Özsoy tarafından hazırlanan 920 sayfalık iddianamede HDP’liler hakkında “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüt Kurma ve Yönetme”, “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgüt adına patlayıcı madde bulundurmak ve temin etmek”, “2911 Sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet Etmek” ve başkaca örgütlü suçlardan binlerce yıl hapis cezası istenmişti.

İddianamede, soruşturmanın başlatılması aşamasına 2 farklı gerekçe sunuldu. Gerekçelerden birincisi farklı tarihlerde Manisa’da kimliği tespit edilemeyen kişilerce gerçekleştirilen molotof kokteylli eylemler olarak yer aldı. İkinci gerekçede ise, Manisa İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube'ye 27 Temmuz 2015’te yapılan isimsiz bir ihbara yer verildi. İhbarda HDP’lilerin isimleri verilerek, “Bu kişiler çocukları molotoflu, taşlamalı sokak olaylarına ve dağa götürmeye çalışıyorlar” iddiaları yer aldı. 
 
HDP ÜYELERİ İÇİN ‘ÖRGÜT ÜYELERİ’ DENİLDİ

Belirtilen gerekçelerle iddianamenin devamında HDP’nin farklı tarihlerde düzenlediği basın açıklamalarının farklı soruşturmalar kapsamında ele alınması gerektiğine yer verilirken, savcılık soruşturmanın başlatılmasına "Soruşturmanın birlikte yürütülmesinde ve genişletilmesindeki esas amaç; HDP il ve ilçe teşkilatlarının doğrudan terör örgütünün talimatları doğrultusunda tertipledikleri bu tür ve aşağıda izah edilecek olan eylemlerin toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet suretiyle terör örgütü propagandası yapmak suçundan öteye doğrudan terör örgütü üyesi olan kişiler tarafından gerçekleştirilen ve terör örgütünün şehirlerdeki eylemlerini legalize etmek yönünden izledikleri bir yöntem olduğunun ve bu tür eylemlerin terör örgütünün HDP çatısı altında faaliyet gösteren mensupları tarafından organize edilen eylemler niteliğinde olduğunun ve de eylemlerin tutuklu şüpheliler HDP il eşbaşkanları Hatice Aslan ve Sait Taycı ile HDP il ve ilçe yöneticileri tarafından organize edildiğinin ortaya konulmasını" gerekçe olarak gösterdi. 
 
TÜM ETKİNLİKLER SUÇLAMA KONUSU YAPILDI
 
İddianamede, HDP il ve ilçe örgütleri tarafından Kürt kentlerindeki çatışmanın son bulması için yapılan canlı kalkan eylemleri, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin cenazeleri ve Manisa Emek ve Demokrasi Platformu tarafından Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi ardından yapılan açıklamalara katılarak, slogan atılmasını suçlama konusu yapıldı. Yine HDP’nin sokağa çıkma yasakları sonrası yıkılan kentlere gönderilmek üzere toplanan yardım kolileri, HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın katılımı ile düzenlenen seçim mitingi, Newroz kutlaması için bildiri dağıtılması ile Paris’te katledilen 3 Kürt kadınının anılması da suçlama konusu yapıldı. 
 
DÜĞÜNDE TAKI TAKMAK SUÇ
 
Telefon tapelerinde birçok ismin “Maça gitmek”, “Düğüne gitmek”, “Birlikte çay içmek” gibi görüşmeleri şifreli görüşmeler olarak değerlendirilen iddianamede, savcılık HDP üyelerinin parti çatısı altında düğünlere gittikleri ve takı taktıklarına dahi yer verdi. Savcılık değerlendirmesinde ise, düğüne gidip takı takmayı da “Örgütün taban kazanma faaliyetleri çerçevesinde düğünlere giderek takı taktığı” ifadesini kullandı. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 13:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER