DSÖ Direktörü Dr. Hans Kluge: İstanbul ofisi yakında açılacak

Yeni ofis, Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa geneli ve bölgede insani kriz ve sağlık krizlerine karşı cevap verebilmesini sağlayacak

DSÖ Direktörü Dr. Hans Kluge: İstanbul ofisi yakında açılacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, ilk yurt dışı ziyareti için Türkiye'ye geldi.

Temasları sonrası Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Kluge, Türk hükümetiyle bir anlaşma imzalanacağını bu sayede DSÖ İstanbul ofisinin kurulmasının da önünün açılacağını söyledi.

Yeni ofis, Dünya Sağlık Örgütü'nün Avrupa geneli ve bölgede insani kriz ve sağlık krizlerine karşı cevap verebilmesini sağlayacak.

Basın toplantısında ilk sözü Bakan Koca aldı; açıklamaları şöyle:

"Sayın Bölge Direktörü ile Covid-19 ile mücadele başta olmak üzere, bölgemizi ve tüm dünyayı ilgilendiren birçok sağlık konusunu ele alma fırsatı yakaladık. Pandemi sürecinin her aşamasında kendisiyle bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuyorduk. Türkiye'nin politikaları Bilim Kurulumuz tavsiyeleri ve DSÖ rehberleri çerçevesinde şekillenmiştir."

'DSÖ OFİSİNİ HIZLA İSTANBUL'DA HAYATA GEÇİRİYORUZ'

"Bu anlayışın insani ve sağlık acil durumlarına hazırlık DSÖ ofisini hızla İstanbul'da hayata geçiriyoruz.

Ofisin kurulmasına ilişkin nihai anlaşma biraz sonra imzalanacak olup, ofisin en kısa sürede faaliyete başlamasını planlıyoruz.

Tüm dünyanın Covid-19 ile mücadele etmeye çalıştığı bu dönemde, acil durumları önleme, hazırlık, risk yönetimi ve kapasite geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek olan bu ofisin İstanbul'da açılması, ülkemizi uluslararası bir merkez haline getirecektir."

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ise şunları söyledi:

"Covid-19 nedeniyle seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla, başlamasıyla ben derhal ilk seyahatimi Türkiye'ye gerçekleştirdim. Her bir ülke bazında tek tek bizler adına 'post Covid' dediğimiz Covid-19 sonrası döneme başlıyoruz."

'TÜRK HALKINA, İÇTEN TAKDİR VE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNMAK İSTERİM'

"Bugün sizlerle paylaşmak istediğim üç ana kilit mesajım olacaktır. Türk halkına, Türk yetkili makamlarına pandemiye karşı verdiği yanıt ülke ve ülke sınırlarını aşacak şekilde dayanışma sergiledikleri için, acil sağlık durumuna karşı böylesine bir tavır sergiledikleri için içten takdir ve teşekkürlerimi sunmak isterim."

"Bir atasözü der ki, içimizdeki en iyiyi de en kötüyü de ancak ve ancak ortaya çıkaracak tek şey krizlerdir, zor zamanlardır. Türk halkı dünyanın en kötü pandemisine karşı duruşuyla bünyesinde barındırdığı en iyiyi sergilemiştir. Türk halkı pandemiye karşı duruşuyla tüm dünyaya gerçek karakterini göstermiştir. Hiç kimsenin mağdur bırakılmadığı, geride bırakılmadığı çalışma yapmalıyız."

"Sizler Covid-19 testlerine, tedavilerine, tüm mülteci ve göçmenleri dahil etmek suretiyle insani yanınızı, ruhunuzu sergilemiş oldunuz Türk halkı olarak. Bununla da kalmayıp 135'den fazla ülkeye tıbbi malzeme desteğinde bulundunuz."

Bizler bu akşam sayın Koca ile bir anlaşma imzalayacağız. Bu finans mali anlaşması İstanbul'da açılacak olan DSÖ'nün insani ve sağlık için teyakkuzda olabilmesi için ofistir. Bu coğrafyada karşılaşılabilecek olan insani durumlara karşı gerekli yanıtı verebilmek amacımızdır.

'PANDEMİ HENÜZ SONA ERMEMİŞTİR'

"Diğer ikinci mesajım ise pandemi henüz sona ermemiştir. Pandemiyle ilgili olan çalışmalarımızda son derece hazırlıklı olmak zorundayız. Çalışmalarımızı bu yönde en yüksek seviyede teyakkuz seviyesinde ilerletmek zorundayız."

"Üçüncü husus olarak; DSÖ Türkiye'nin ve sizlerin daimi dostu ve sağlam bir ortağıdır. Geleceğe ait sağlık inşasında Türkiye'de yaşayanların, Avrupa'da yaşayanların refahlarının sağlanabilmesi için bizler daimi dostunuz olarak yanınızdayız."

'YAŞLILARIN KORUNMASI KONUSUNDA TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BAŞARILAR GÖSTERDİ'

"Yaşlı nüfusun korunması konusunda Türkiye çok büyük başarılar gösterdi. Bazı ülkelerde felaketler yaşandı. Bazı Avrupa ülkelerinde bakım evlerinde, huzur evlerinde hayatını kaybettiği görüldü. Türkiye bu konuda başarıya imza attı. Meydan okumalara, zorluklara bakacak olursak, Türkiye'de yaşanan meydan okumalarda Avrupa ülkelerine benzer seyir gösteriyor. Haziran ayında bu durum gerçekleştiğinde Türkiye hızlı bir şekilde durumu kontrol altına alabildi. Buradan almamız gereken en önemli mesaj şu, her şey bitmiş değil. Çok dikkatli davranmalıyız. Tedbiri elden bırakmamalıyız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER