Doğum hastanesinin çatısına baz istasyonu kurdular

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne ait ek binanın çatısına 3 GSM şirketi tarafından baz istasyonu kurulduğu ortaya çıktı

Doğum hastanesinin çatısına baz istasyonu kurdular

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne ait ek binanın çatı katına 6 ay önce 3 GSM şirketi tarafından baz istasyonları kurulduğu ortaya çıktı.

Baz istasyonlarının 320 yatak kapasiteli hastanenin çatısının her iki ucuna yerleştirildiği görüldü.

Kurulan baz istasyonlarının hemen alt katında ise yeni doğan bebeklerin konulduğu kuvöz odaları bulunuyor.

Hastane, bebeklerin kalp atışlarının ölçülenmesinde kullanılan NST testinin yapıldığı özel cihazların yanı sıra elektromanyetik dalgalardan etkilenen bir çok özel tıbbi cihaz barındırıyor.

Özellikle çocuklar için büyük tehlike barındıran baz istasyonlarının kurulumu için hastane yöneticilerine 12’şer bin dolar ödeme yapıldığı yönünde iddialar da söz konusu.

Konu ve iddialarla ilgili ulaşmaya çalıştığımız hastane yönetimi, telefonlarımıza yanıt vermekten kaçındı.

ETKİLERİ

Baz istasyonlarının insan sağlığına etkileri kamuoyunda uzun süredir tartışılan bir konu. Konu hakkında genel bir uzlaşı söz konusu olmasa da, baz istasyonlarının ürettiği elektromanyetik ışınların insan sağlığına ciddi boyutlarda zarar verdiği ve bir çok hastalığa yol açtığı belirtiliyor.

Baz istasyonlarının çocuklarda hücrelerin genetik yapılarına zarar verdiği, insanlarda kanser riskinin ve doğum kusurlarının artmasına ve yetişkinlerde beyin ve kan kanserlerine, üreme özelliklerinin yitirilmesine, kalp sağlığı sorunlarına, stres düzeyinde artışa ve uyku bozukluklarına neden olduğunu yönünde görüşler mevcut.

Buna rağmen hastane, iş merkezi, kreş gibi binaların çatılarına kurulan baz istasyonlarının sayısında artış gözleniyor. İlgili kurumların baz istasyonları hakkında yeterince denetleyici çalışmalar yapmaması, halkı konu hakkında bilgilendirmemesi ise bireylerde kaygı, korku, endişe gibi psikolojik sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor.

DANIŞTAY KARARI

Eylül 2015 tarihinde Çevre Mühendisleri Odası’nın (ÇMO) yaptığı şikayeti karara bağlayan Danıştay 13. Daire Başkanlığı kararında ''İnsanların yoğun bulunduğu yaşam alanlarına, eğitim kurumları ve çocuk parklarına baz istasyonu ve radyo, televizyon vericisi kurulamaz, kurulmuş olanlarında hemen kaldırılması gerekir'' ifadeleri yer almıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER