'Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP'li gençten haber alınamıyor'

Ranger'larla gözaltına alındığı iddia edilen HDP Gençlik Meclisi Üyesi Fedai Türeli’den haber alınamıyor

'Diyarbakır’da gözaltına alınan HDP'li gençten haber alınamıyor'

Diyarbakır’da iş insanı Kamil Açar’ın kar maskeli ve silahlı kişilerce aracından indirilip alıkonulduktan 2 gün sonra serbest bırakılması ile Ç.M.’nin kendisini polis olarak tanıtan şahıslarca alıkonulup darp edilmesi ve ölümle tehdit edilmesinin ardından kentte yeni bir olayın daha yaşandığı iddia edildi.

31 Temmuz akşamı Yenişehir ilçesi Ofis semtinde bulunan İl Kütüphanesi sokağında, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi ve Mersin Üniversitesi öğrencisi Fedai Türeli ile soyadı öğrenilemeyen Dicle Üniversitesi öğrencisi Murat isimli kişinin, biri beyaz, diğeri siyah olan 'Ranger' marka araçlarda bulunan polislerce gözaltına alındığı iddia edildi.

'3 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR'

İddialara göre, her iki kişi Şehitlik semtindeki polis karakoluna götürüldü. Murat isimli kişinin daha sonra Şehitlik Karakolu önünde serbest bırakıldığı belirtildi. Ancak Fedai Türeli isimli gencin bırakılmadığı ve kendisinden 3 gündür haber alınamadığı öğrenildi. 

HDP avukatlarının Türeli’nin durumu için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduğu; ancak hakkında gözaltı işleminin uygulanmadığı belirtildi. HDP Diyarbakır İl Örgütü, HDP Gençlik Meclisi üyesi Fedai Türeli’den haber alınamamasına dair yarın parti binasında basın toplantısı düzenleyecek.

SON BİR AYDA 3’ÜNCÜ ALIKONULMA İDDİASI

Diyarbakır’da son bir ayda iş insanı Kamil Açar, Urfa'nın Siverek ilçesi ile Diyarbakır arasında kar maskeli ve silahlı kişilerce aracından indirilip alıkonulduktan 2 gün sonra serbest bırakılmıştı. Ertesi gün HDP Gençlik Meclisi Üyesi Ç.M., 'Ranger' marka araçla gözaltına alınarak, götürüldüğü Karacadağ eteklerinde polislerce ölümle tehdit edilmişti. Bununla birlikte son bir ayda Diyarbakır’da yaşanan üçüncü alıkonulma vakası oldu. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 13:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER