Diyarbakır’da 2 kişiye yargısız infaz iddiası

Görgü tanığı: Gözlerimle infaz edildiklerini gördüm...

Diyarbakır’da 2 kişiye yargısız infaz iddiası

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'nde sabah saatlerinde polisin bir eve düzenlediği baskında 2 kişinin sokak ortasında infaz edildiği, olayın bire bir şahidi tarafından dile getirildi.

DİHA ajansına konuşan görgü tanığı, "Önce pencereden içeriye polisler bomba attı, sonra 2 kişi balkona çıktı öldürüleceklerini anlayınca atladılar. Üzerlerinde eşofmanları vardı ve başka da bir şey yoktu. Polis yanlarına gelerek sıkın kafasına dedi ve infaz ettiler. Sonra da yerleri yıkayıp, kurşunların yerlerini değiştirerek çatışma süsü verdiler" dedi.

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi 4. Sokak 9 numaralı daireye sabah saat 05.30 sularında çok sayıda özel harekat timi ve polis tarafından düzenlenen baskında, 2 kişinin infaz edildiği yönündeki bilgiler netlik kazanıyor. Olaya bire bir şahit olan C.Ö, Dicle Haber Ajansı’na konuştu. C.Ö, kesinlikle bir çatışma yaşanmadığını infaz edilen 2 kişinin de üzerinde eşofmanları bulunduğunu, polisin "Sıkın kafalarına" dedikten sonra öldürüldüklerini gözleri ile gördüğünü belirtti.

C.Ö, sabah saat 05.30 sularında birden bir bomba sesi ile uyandıklarını ifade ederek, "Yataktan fırlar fırlamaz hemen pencereye gittim baktım eve bomba atılıyor, o esnada 2 kişi balkona çıktı, öldürülmeye çalışıldıklarını anladıkları için balkondan atladılar. Yerde bir süre kaldılar ve daha sonra ayağa kalkmaya yeltendiler ama her çabalamanın ardından yeniden yere yığıldılar. Daha sonra tekrar başlarını kaldırmaya başladılar. Tabi bu esnada başlarında polisler bekliyordu ve onlarla alay ediyorlardı. Silahları ile onları dürtüyorlardı" dedi.

2 kişinin eşofmanlı olduğunu ve ellerinde hiçbir şey olmadığının altını çizen C.Ö, "Ellerinde bir bıçak bile yoktu ama bir süre başlarında beklemeye başlayan polisler daha sonra 'ellerinde bomba var' yalanında bulunarak 'sıkın kafasına' demeye başladılar. O esnada da polisler 2 kişinin kafasına kurşun sıkarak infaz ettiler. Olaya baştan sonuna kadar tanıklık ettim" diye konuştu.

2 kişinin öldürülmesinden sonra da yaklaşık bir buçuk saat cenazelerin yerde bekletildiğini binanın tamamen polis ablukasına alındığını söyleyen C.Ö, "Tabi onlar öldürüldükten sonra da polis binayı uzun namlulu silahlarla taramaya başladı. Kurşun yağdırıyorlardı her tarafa sanki çatışma çıkmış gibi. Bazı evlerin kapılarını kırarak içeri girmeye çalışıyorlardı. Yaklaşık bir buçuk saat sonra cenazeler kaldırıldı. Polis panzeri ile olay yerinin tamamı yıkandı. Ve yerdeki kurşunların yerleri de değiştiriliyordu" diyerek polisin delilleri kararttığına da tanıklık ettiğini iddia etti.

Olayın kesinlikle bir çatışma sonucu gerçekleşmediğini 2 kişinin sokağın ortasında infaz edildiğini gözleri ile gördüğünü söyleyen C.Ö, bir ara polisin lazer ışıklı silahı kendisine doğrulttuğunu ve "Seni öldürürüm" tehdidinde de bulunduğunu belirterek, "Tam bir vahşetti, işkence ettiler" diyerek yaşadığı şoku anlattı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Diyarbakır Valiliği, çıkan çatışmada öldürülenlerin 'Xebat Rodi' kod adlı Mekin Kar ile 'Navdar Dürdane' kod adlı Agit Altan olduğunu, 22 Eylül 2011 günü kentte Yunus Timi'ne yapılan ve polis memurları 26 yaşındaki Mehmet Emin Çakır ile 27 yaşındaki Erman Tosun’un öldüğü, 2 vatandaşın yaralandığı saldırıyı düzenleyenler olduğunu iddia etti. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Yasadışı bölücü terör örgütü adına kırsal alanda faaliyet yürüten şahısların eylem amaçlı olarak ilimize geldikleri yönünde alınan ihbara istinaden ilimiz Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi'nde tespit edilen adrese 31.12.2011 günü operasyon yapılmış, yapılan operasyonda adreste bulunan şahıslara teslim olmaları yönünde ikazlarda bulunulmasına rağmen şahıslar uzun namlulu silahlar ve el bombaları ile karşılık vermiş, yaşanan çatışma neticesinde 1 polis memuru yaralanmış, silahla mukavemet eden her iki şahıs etkisiz hale getirilmişlerdir."

Valilik, çatışmanın yaşandığı adreste yapılan aramada, 2 Kalaşnikof marka uzun namlulu tüfek, 1 el bombası, 1 Browning marka tabanca, bu silahlara ait şarjörler ve bol miktarda mermi ele geçirildiğini iddia etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER