'Diyarbakır Orduevi TÜRGEV'e tahsis edildi' iddiası

13 katlı bina 2013 yılında boşaltılmıştı

'Diyarbakır Orduevi TÜRGEV'e tahsis edildi' iddiası

Diyarbakır Orduevi’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde yer aldığı TÜRGEV’e verildiği öne sürüldü. 

Lezgin Akdeniz'in Mezopotamya Ajansı'nda yer alan haberine göre Diyarbakır’da Şeyh Said Meydanı’nda bulunan asker ve subayların uzun süre kaldığı orduevinin, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile kızı Esra Albayrak’ın yönetiminde yer aldığı Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfına (TÜRGEV) verildiği iddia edildi.

1971 yılında Tatlıcı kardeşler tarafından yapıldıktan sonra Tatlıcı Otel olarak hizmete başlayan ve 1973’ten itibaren Diyarbakır Subay Orduevi olarak kullanılmaya başlanan 13 katlı bina depreme dayanaklı olmadığı için 2013 yılında boşaltılmıştı. Yıkım kararı alınan binanın, 7. Kolordu Komutanlığı içinde yeni bir orduevi yapımı karşılığında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) devri yapıldığı öğrenildi. 

YENİ ORDUEVİ 120 MİLYON TL

TOKİ devraldığı eski bina yerine maliyeti 120 Milyon TL olan 5 yıldızlı kompleksli yeni orduevinin ihalesini verdi. Yeni projede Orduevi, Kapalı Spor Salonu, Muhafız Birlik Binası, Yemek Salonu, Kafeterya Binası, Teshin Merkezi, Su Deposu, 2 Adet Nizamiye Binası ve Spor Alanları olacak. Yıkım kararı alınan eski bina için ise güçlendirme projesi hazırlandığı ve projenin tamamlanması ardından yurt yapılma amacıyla TÜRGEV’e tahsis edileceği öğrenildi.  
 
1925 yılında başlayan Kürt isyanının liderlerinden olan ve dönemin Diyarbakır İstiklal Mahkemesi tarafından 47 arkadaşıyla birlikte idam edilen Şeyh Said'in mezarı halen gizli tutuluyor. Son olarak Şeyh Said’in torunlarından Şeyh Muhammed Said Fırat, dedesinin mezarının orduevi karşısındaki askeri lojmanların bahçesinde olduğunu söylemişti. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 18:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER