Dink cinayetinde polis şeflerini aklayan müfettişlere soruşturma

Müfettişler hakkında meslekten ihraç istemiyle soruşturma başlatıldı

Dink cinayetinde polis şeflerini aklayan müfettişlere soruşturma

Hrant Dink davasında 2 müfettişe ihraç soruşturması başlatıldı. Hrant Dink cinayeti soruşturması, cinayete göz yummakla suçlanan polis şeflerini hazırladıkları raporla aklayan mülkiye müfettişlerine uzandı. Müfettişler Mustafa Üçkuyu ile Mehmet Canoğlu hakkında meslekten ihraç istemiyle idari soruşturma başlatıldı. 

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Hrant Dink katliamını aydınlatmak için 10 Ekim 2008'de polis şeflerinin ihmalini ortaya koyan bir rapor hazırlamıştı. Raporun ardından İçişleri Bakanlığı tarafından ihmali araştırmak görevlendirilen mülkiye müfettişleri Mustafa Üçkuyu ile Mehmet Canoğlu hazırladıkları raporla Başbakanlık Teftiş Kurulu raporundaki tespitleri yalanlamıştı.

İki müfettiş, 9 Kasım 2009'da teslim ettikleri raporda başta Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer olmak üzere Dink suikastında ihmali bulunan polisleri aklamıştı. Rapor o tarihte Başbakanlık Teftiş Kurulu ile Mülkiye Müfettişliği arasında krize neden olmuştu.

memuruz.net'te yer alan habere göre eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek'in tutuklandığı Dink soruşturması, 2009'da o raporu hazırlayan mülkiye müfettişlerine uzandı. Mustafa Üçkuyu ile Mehmet Canoğlu hakkında meslekten ihraç istemiyle idari soruşturma başlatıldı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 20:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER