Devlet desteğiyle çıkan kitap cezaevinde yasak

Tutuklu ve hükümlüler kitaba ulaşmakta sıkıntı çekiyor

Devlet desteğiyle çıkan kitap cezaevinde yasak

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eren, Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan KHK’lar nedeniyle tutuklu hükümlülerin kitaba ulaşmakta ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.

Eren, cezaevine sokulması ‘sakıncalı’ bulunan kitaplardan birin de Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu (TİHEK) ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan, Mahpus Hakları El Kitabı olduğunu belirtti. Eren, kitabın Denizli T Tipi Cezaevi ‘Eğitim Birimi’ tarafından, ‘sakıncalı’ bulunduğunu kaydederken karara tepki gösterdi.

Mustafa Eren, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Merkezi’nin TBMM tarafından çıkarılan yasayla kurulduğunu hatırlattı ve  Denizli T Tipi Cezaevi ‘Eğitim Birimi’nin veya müdürünün keyfi davrandığını ifade etti.

Ahmet Külsoy'un Gazete Duvar'da yer alan haberine göre Mahpus Hakları El Kitabını, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve AB’liğin katkılarıyla hazırladıklarını aktaran Eren, şöyle dedi: “Projeyi yürüten grup olarak Proje Ct Group’un logosu kitapta var. Bu kitapları bütün hapishanelerin kütüphanelerine ve yazıştığımız mahpuslara yolluyoruz. Zaman zaman kitaplar konusunda sıkıntı yaşadığımız oluyor. 1 Ağustos tarihinde Denizli T Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan bir mahpusa, bir sayfalık mektupla beraber bu iki yayınımızı yolladık. Ancak 21 Ağustos günü mektubumuz geri geldi. Zarfın üstünde ‘Eğitim Birimi’ kitap kabul etmiyor yazıyordu.”

“Eğitim Birimi’nin kitabı kabul edilmemesinin hukuki dayanağı nedir?” diye soran Eren, Adalet Bakanlığı ve Ceza  ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün harekete geçip, keyfiliğe son vermesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2017, 19:21
YORUM EKLE