Dersim katliamının belgeleri TBMM'de

Dersim hakkında, komisyona 140 bin sayfaya yakın belge ulaştı...

Dersim katliamının belgeleri TBMM'de

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, Dersim katliamına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı'ndan bütün belgelerin geldiğini bildirdi.

Mehmet Daniş, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Genelkurmay'dan son olarak komisyona yaklaşık 5 bin sayfa belge geldiğini, böylece buradan gelen belge sayısının da yaklaşık 46 bin sayfaya ulaştığını söyledi.

Dersim'deki katliama ilişkin belgelerin tasnifi için değişik üniversitelerden akademisyenleri bir çatı altında toplayan bir bilim kurulu oluşturma çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Daniş, bunun için Ankara ve Yıldırım Beyazıd üniversiteleri ile görüştüklerini kaydetti.

Daniş, bu çerçevede akademisyenlerin belgeleri tasnif edip inceledikten sonra, derli toplu hale getireceklerini vurguladı.

Dersim hakkında, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelenler dahil komisyona 140 bin sayfaya yakın belge ulaştı. Genelkurmay bugüne kadar yaklaşık 46 bin sayfa belge gönderdi.

BELGELERİN İÇERİĞİ

Dersim hakkında Genelkurmay Başkanlığı'ndan gelen belgelerin içeriği ise şöyle açıklandı: "Haritalar, özel mektuplar, yazışmalar, istihbarat raporları, değerlendirmeler, günlük raporlar ve asker sevkıyatına ilişkin belgeler, kaçakların listesi, Dersim'de toplanan silahlar, Seyid Rıza'nın yakalanmasına ilişkin bilgiler, harp cerideleri, personel durumu, propaganda faaliyetleri, bölgedeki asayiş olayları, emniyet tedbirleri, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü'nün bölgeye ziyareti, bölücülük ve casusluk faaliyetlerine ilişkin belgeler."

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2013, 14:47
YORUM EKLE