Dersim'deki yangınlarla ilgili Baro'dan açıklama

Baro'dan yapılan açıklamada, yangına müdahale çağrısı yapıldı

Dersim'deki yangınlarla ilgili Baro'dan açıklama

Dersim'in Hozat, Ali Boğazı, Bozan yaylası, Zogar, Dereköy, Kozluca, Zengi ve Degirmendere bölgelerindeki yangın büyüyor.

Bir haftadır yayılarak devam eden ve 'kasıtlı olarak müdahale edilmediği' iddialarıyla gündeme gelen orman yangınları konusunda Baro'dan açıklama geldi.

Baro'dan yapılan açıklamada, "İlimiz Hozat ilçesinde devam eden yangına derhal müdahale edilmesi hukuksal zorunluluktur" denildi.

Tunceli Barosu imzasıyla yapılan şöyle:

“Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi devlete aittir.

Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zaman aşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz. Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.

Bu kapsamda ilimiz Hozat ilçesinde devam eden yangına derhal müdahale edilmesi gerekmektedir… Ülkemizin en önemli florastik ve faunastik zenginliğini barındıran coğrafyamızda Orman Yangınları kültürel ve doğal miras sahalarımızı yoğun şekilde tahrip etmektedir…6831 sayılı Orman Kanunu; 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri ile mer’i mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi hukuksal zorunluluktur.”

Açıklamanın sonuç bölümünde de Baro olarak hukuki sürecin takipçisi olunacağı kaydedildi

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER