Depremde hasar gören İÜ Diş Hekimliği taşınıyor

Çapa'da deprem nedeniyle hasar tespit edilmezken, Cerrahpaşa'da iki binanın az hasarlı durumda olduğu paylaşıldı

Depremde hasar gören İÜ Diş Hekimliği taşınıyor

İstanbul’daki 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından hasar gören ve öğrencilerin eylem yaparak girmeyi reddettiği İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği binası boşaltılıyor.

Depreme dayanıksız olan Temel Bilimler ve Kütüphane binaları da tahliye edilecek.

İstanbul Valiliği'nden Çapa ve Cerrahpaşa hakkında ise "Çapa İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası’nda deprem kaynaklı yapısal bir hasara rastlanılmadığı, Cerrahpaşa Çocuk Acil ve Veteriner Fakültesi binalarının ise az hasarlı durumda olduğu bilgisini paylaştı.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Raşit Tükel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, boşaltma kararının rektörlük tarafından alındığını açıkladı.

Tükel, binalardaki eğitimlerin başka binalarda ve yerleşkelerde süreceğini söyledi.

Diş Hekimliği Fakültesi öğrencileri günlerdir yaptıkları eylemlerle hasarlı binaya girmeyeceklerini ifade etmiş ve önlem alınmasını istemişti.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

26 Eylül 2019 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi yerleşkelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca görevlendirilen teknik ekipler tarafından ön tespitler gerçekleştirilmiştir.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa Yerleşkesi)

İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Yerleşkesi’nde bulunan binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde;

İç Hastalıkları Poliklinikleri Binası, Cerrahi Tıp Bilimleri Binası, Dekanlık Binası ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Binası’nda deprem kaynaklı yapısal bir hasara rastlanılmadığı,

Ord. Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi Binasının; yapım yılı, malzeme kalitesi ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre karar verilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi’nde bulunan 7 adet binada yapılan deprem ön hasar tespiti incelemesi neticesinde;

Binaların genel olarak bodrum katlarında kullanılan betonun deniz kumundan imal edildiği, beton kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir.

Bunun yanında çok sayıda kolonun rutubete bağlı olarak korozyona uğradığı, beton dökülmelerinin oluştuğu, kolonlarda hem deprem hem de fiziki şartlardan kaynaklı önemli yapısal hasar bulunduğu tespit edilmiş ve binaların tahliyesine karar verilmiştir.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi; Binalarda yapılan deprem ön hasar tespitleri neticesinde; 26.09.2019 tarihinde meydana gelen depremden dolayı;

Çocuk Acil binasının az hasarlı, diğer 13 binada ise yapısal bir hasar olmadığı tespit edilmiştir.

Kardiyoloji Enstitüsü (Haseki) Mikrobiyoloji Laboratuvarı,

Sağlık Bilimleri Fakültesi (Bakırköy) binaları,

Veteriner Fakültesi (Avcılar) binasının az hasarlı olduğu tespit edilmiştir.

Binaların yapım yılı ve kullanım amacı dikkate alınarak yapılacak performans analizleri neticesine göre hareket edilmesi gerektiği bildirilmiştir.

Yapılan çalışmalarda hasar tespit durumuna göre binalarda sunulan eğitim ve sağlık hizmetlerinin devamına ilişkin karar, her iki üniversitemizin rektörlüklerince verilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER