Demokratik Özerklik Yönetimi, Tel Abyad'da Ermeni ve Türkmenler için okul açıyor

Ayrıca kentte Ermeni halkının ibadeti için kilise de açılacak

Demokratik Özerklik Yönetimi, Tel Abyad'da Ermeni ve Türkmenler için okul açıyor

Rojava bölgesindeki Tel Abyad (Gre Spi) kentinde Demokratik Özerklik Yönetimi, Ermeniler için bir kilise ve okul açma kararı aldı.

Sputnik’ten Hikmet Durgun'a konuşan Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) de bağlı bulunduğu Demokratik Halk Hareketi (TEV-DEM) Tel Abyad Sorumlusu Ömer Eluş, kentte bütün halkların kardeşçe yaşadığını vurguladı.

Türkmen ve Arap ile Ermeni halkı bizim kardeşimizdirler. Yakın zamanda Tel Abyad'da Türkmenler için bir okul açacağız. Onların ne ihtiyacı varsa gidereceğiz” diyen Eluş şunları söyledi:

“Türkmen halkı Tel Abyad'da Türkçe okuyacak biz de bunu destekliyoruz. Ermeni halkının ibadet edebilmesi için kilise de açacağız. IŞİD, Tel Abyad'ı işgal ettiğinde kentteki kiliseyi cezaevine dönüştürmüştü. Şimdi o cezaevini kaldırdı, tekrar kiliseye çeviriyoruz. Kilisenin açılacak olmasından dolayı Ermeni kardeşlerimiz çok sevindiler. Kilise için Halep'ten üç kişiyi göndereceklerini söylediler.”

‘BU KENTTE YAŞAYAN HERKES BU KENTİN SAHİBİDİR’

TEV-DEM ve Demokratik Özerklik yönetimi olarak inanç özgürlüğü ve bir arada yaşamayı önemsediklerini kaydeden Eluş, "Tel Abyad’da Ermeniler de demokratik özerklik sisteminde kendi yerlerini alıyorlar. Bazı Ermeni avukatlar bu sistemde görev alıyorlar. Ne kadar kurumumuz varsa Ermeniler ve Türkmenler, bu kurumlarda ve kentin yönetiminde yerlerini alıyorlar. Bu kentte yaşayan herkes bu kentin sahibidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 14:02

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

birileri hristiyanlarin hakki yeniyo diye ciyakladi

SIRADAKİ HABER