Demokratik kitle ve sanat meslek örgütlerinden referandumda 'Hayır' kampanyası

“Hayır!” haykırışlarımızı ulusal bir koroya, ortak bir haykırışa, bir büyük Türkiye sesine, demokratik bir tavra dönüştürelim!”

Demokratik kitle ve sanat meslek örgütlerinden referandumda 'Hayır' kampanyası

Demokratik kitle ve sanat meslek örgütleri, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliğinin referandum oylamasında "hayır" diyeceğini açıklayarak bir imza kampanyası başlattı.

Kurum başkanları ve yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti yüz yıla yaklaşan tarihinde hiçbir zaman olmadığı kadar görülmedik dev bir tehdit karşısındadır” denildi.

“Sevgili yurttaşlar, gençler, kadınlar-erkekler, emekçiler, Cumhuriyet’in koruyucuları, yurtseverler, çağdaş insanlar, gün bu gün, an bu andır!..” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, “"Bir an önce demokratik tepki hakkımızı kullanarak, bu ülkenin kadınları, sanatçıları, kitle ve meslek örgütü temsilcileri, emeğin temsilcisi sendikalar da katılarak oluşturacakları güç birliğiyle, bu korkunç gidişata dur diyelim. Aynı tepkileri ödünsüz olarak vermeye kararlı istisnasız tüm muhalefet partilerinin de katılımıyla, kitlesel, dev gösterilerde bir araya gelerek “Hayır!” haykırışlarımızı ulusal bir koroya, ortak bir haykırışa, bir büyük Türkiye sesine, demokratik bir tavra dönüştürelim!” çağrısı yapıldı.

Açıklamada Türkiye’nin içinde bulunduğu durum şöyle anlatıldı:

"Çocuklarımızın geleceği, kadınlık onuru, emeğe saygı, düşünme ve örgütlenme özgürlükleri, gençliğin mutlu bir yaşam beklentisi, her yaşta her kişinin hakkı olan huzurlu, güvenli, korkusuz bir günlük yaşam umudu gibi tüm yaşamsal değerler diktatörlük heveslilerinin keyfine kalmış bir oyuncağa dönüştürülmektedir.

Bu konularda en ufak bir kuşku duymak, duraksamak, vurdumduymazlık ve adam sendecilik yapmak bağışlanamaz bir gaflet değilse eğer, utanç verici bir korkaklık, insan onuruyla bağdaşmayacak bir teslimiyetçilik, vatan değerlerine karşı kabul edilmesi akla bile gelemeyecek bir suçtur, bir işbirlikçiliktir.

Türkiye Cumhuriyeti göz göre göre yıkılmak isteniyor!

Bu enkazın altında kalmaktan kurtulacaklarını sanan kişi ya da çevreler varsa, yıkıcılar da aralarında olmak üzere, ağır ve geri dönüşü çok zor olan bir yanılgı içindedirler.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin yok edilmesiyle ülkemizin çağdaş ülkeler topluluğunun dışına savrulması hepimizin, herkesin sonu olacaktır.”

‘BU KORKUNÇ GİDİŞATA DUR DİYELİM’

Sanatçılar Girişimi, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, ADD, ÇYDD, Kadın Araştırmaları Derneği, SODEV, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Mimarlar Odası, İMO, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı ve Piramid Sanat'ın başkan ve yöneticilerinin yaptığı açıklamanın devamında güçleri birleştirme çağrısı yapılarak imza kampanyasının başlatıldığı duyuruldu:

"Bir an önce demokratik tepki hakkımızı kullanarak, bu ülkenin kadınları, sanatçıları, kitle ve meslek örgütü temsilcileri, emeğin temsilcisi sendikalar da katılarak oluşturacakları güç birliğiyle, bu korkunç gidişata dur diyelim. Aynı tepkileri ödünsüz olarak vermeye kararlı istisnasız tüm muhalefet partilerinin de katılımıyla, kitlesel, dev gösterilerde bir araya gelerek “Hayır!” haykırışlarımızı ulusal bir koroya, ortak bir haykırışa, bir büyük Türkiye sesine, demokratik bir tavra dönüştürelim!

Sevgili yurttaşlar, gençler, kadınlar-erkekler, emekçiler, Cumhuriyet’in koruyucuları, yurtseverler, çağdaş insanlar, gün bu gün, an bu andır!..

Yarın çok geç olacak!

Bu Cumhuriyetin ölüm fermanını yırtarak müstahak olduğu yere, tarihin çöplüğüne süpürmekte gecikmeyelim.

Bugünün çocukları; ülkemizi bilimin, sanatın, aklın, güzelliğin, yaratıcılığın aydınlıklarına taşıyacak olan gelecek kuşaklar biraz daha beklersek, hurafelerin kucağına teslim edilen, Cumhuriyet aydınlanmasına ve Atatürk devrimlerine kökten düşman bir kuşağın temsilcisi haline dönüştürülecekler

Haydi ulusal, evrensel, demokrat, laik, yurtsever, özgürlükçü, ilerici, Cumhuriyetçi dayanışmalara!...

Hep birlikte! Akılla, inançla, omuz omuza!"

METİNDE İMZASI OLANLAR:

SANATÇILAR GİRİŞİMİ –Sözcüler/Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Orhan Aydın

İSTANBUL KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ –Koordinatör/Nazan Moroğlu

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ –Başkan/Tansel Çölaşan

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ –Başkan/Aysel Çelikel

KADIN ARAŞTIRMALARI DERNEĞİ –Başkan/Necla Arat

SOSYAL DEMOKRASİ VAKFI –Başkan/Erol Kızılelma

MİMARLAR ODASI –Başkan/Eyüp Muhçu

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI –Başkan/Mustafa Koz

NÂZIM HİKMET KÜLTÜR VE SANAT VAKFI –Başkan/Rutkay Aziz

ULUSLARARASI SANAT ELEŞTİRMENLERİ DERNEĞİ –Başkan/Fırat Arapoğlu

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI –Başkan/Cemal Gökçe

ULUSLARARASI PLASTİK SANATLAR DERNEĞİ

PİRAMİD SANAT –Direktör/Öykü Eras

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER