Demirtaş: Silvan'da ordunun dahil olduğu bir şehir savaşı var

Demirtaş, Silvan’da bugüne kadar yaşanan saldırıların en yoğunun yaşandığına dikkat çekti

Demirtaş: Silvan'da ordunun dahil olduğu bir şehir savaşı var

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği ölü ve yararlıların olduğu Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşananlarla ilgili, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş açıklamada bulundu. Demirtaş, "3 mahalleden sağlıklı bilgi alamadıklarını anlatan Demirtaş, “Ancak havadan ve karadan yoğun bir bombardıman olduğu anlaşılıyor” dedi.

Selahattin Demirtaş, Med Nuçe’de Silvan’la ilgili sorulara yanıt verdi.

Silvan’da bugüne kadar yaşanan saldırıların en yoğunun yaşandığına dikkat çeken Demirtaş, şöyle konuştu: “Helikopterden saldırı yapıldığı biliniyor. Polis operasyonunun ötesinde ordunun da dahil olduğu bir şehir savaşı yaşanıyor. Ortada ‘kamu düzenini sağlama’ açısından bir polis operasyonu yok. Ordunun dahil olduğu bir şehir savaşı var. Kara kuvvetleri, şehre girme konusunda tereddüt ediyordu. Şehrin hakim tepelerine konumlanmıştı. Ancak bugün polis ve asker birlikte operasyon gerçekleştiriyor.”

‘DİRENİŞ DE GÖRKEMLİ VE ANLAMLI’

AKP’nin 1 Kasım’ın ardından savaşı derinleştirme mesajı verdiğini hatırlatan Demirtaş, Silvan’da yaşanan direnişe de dikkat çekti ve ekledi: “Devletin elindeki büyük gücü ve imkanlarıyla yürüttüğü savaşa karşı muazzam bir halk direnişi de var. Bu halk direnişine herkes sahip çıkmalı. Direnişin saldırıdan daha görkemli olduğu unutulmamalı.”

Silvan’da yaşananların lokal bir sorun olmadığının altını çizen Demirtaş, “Yüz yıllık Kürt ve Kürdistan sorununun, statüsünün nasıl yaşanacağına dair bir süreçten geçiyoruz. Silvan lokal bir konuyla ilgili direniş göstermiyor. Kürt halkının özgür geleceği ile ilgili bir duruş, direniş ortaya koyuyor. Kürdistan halkının özgür geleceği ile ilgili bir direniş yapılıyor. Herkes direnişi bu şekilde görmeli ve Silvan’ı sahiplenmeli” dedi.

Rojava’nın kaderinin Türkiye’de Kürtlerin statüsüne bağlı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Bir halkın özgür yaşam ve statü talebindeki ısrarı görmek gerekiyor. AKP’nin bu kadar acımasız olmasının nedeni de Kürt halkının ısrarıdır” diye konuştu.

‘ASIL AKP TERÖR YÖNTEMLERİNE BAŞVURUYOR’

“Silvan’da bir terör sorunu yok” diyen Demirtaş, kendi geleceğine sahip çıkan bir halkın topyekün terörist ilan edildiğini söyledi ve ekledi: “Asıl AKP terör yöntemlerine başvuruyor.”

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Silvan halkının direnişinin yanında olduklarını belirtti, “Sonuna kadar halkımızla birlikte direnmeye hazırız” dedi.
AKP’ye “Aklına başına al” diye seslenen Demirtaş, “Bir halkın statü talebine karşı tankla topla saldırırsanız başarı elde edemezsiniz” diye konuştu.
Özyönetimin bir hak olduğunun altını çizen Demirtaş, şöyle konuştu: “Kürt halkı geri adım atmayacaktır. Bir kişi çıkıp kendini başkan ilan edip, ‘Rejimi değiştirdim’ diyorsa, milyonlarca insanın talebi ‘terörizm’ olarak değerlendirilemez. Silvan halkı, kendi iradesine sahip çıkıyor. HDP Kürt halkının özyönetim ve özerklik hakkını sahipleniyor. Bu talep partimizin programında da yer alıyor. Partimiz, Kürt halkının direnişinin yanındadır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 15:47

YORUM EKLE
YORUMLAR
miran
miran - 5 yıl Önce

bu ülkeyi kınıyorum yaptıkları kötülükler,zulüm den dolayı keşkede bu ülke ingiliz mandası yönetimde olsaymış isterim bu zulmlerden dolayı bizi ingilizler yöneyseydi daha iyi olurdu .

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

derhal masaya oturulmali.

SIRADAKİ HABER