Demirtaş: Önemli olan bugünlerde barışı sağlayabilmektir

Selahattin Demirtaş, Tahir Elçi’nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu

Demirtaş: Önemli olan bugünlerde barışı sağlayabilmektir

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Tahir Elçi’nin taziye ziyaretinde, Gelecek nesillere kardeşliği ve barışı miras bırakacaklarını belirterek, kin ve düşmanlığın büyütülmemesini, kanın kanla temizlenmeyeceği bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ailesine taziye ziyaretinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tahir Elçi’nin bir barış elçisi olduğunu kendilerinin de barış için mücadele ettiklerini belirten Demirtaş, şunları söyledi:

“Bu topraklar acıların her zaman en büyüğünü en fazlasını gördü. Gereğinden fazla kan aktı. Biz, bir tek insanımızın dahi ölmeyeceği yarın yaratmak için mücadele ediyoruz.

Tahir Elçi de yitirdiğimiz barış elçilerinden biriydi. Yaşam hakkını kutsal bilerek ayrım gözetmeksizin, üstündeki üniformaya bakmaksızın Allah’ın yarattığı her kula aynı kıymeti vermek, aynı değeri vermek her birini canım kadar aziz bilmek cesaret ister.

Tahir Elçi o cesaretli insanlardan biriydi. Hepimiz öyle olmak zorundayız. Başka türlü bu topraklarda acıya son veremeyiz.”

‘KAN KANLA TEMİZLENEMEZ’

Gelecek nesillere kardeşliği ve barışı miras bırakacaklarını söyleyen Demirtaş, kin ve düşmanlığın büyütülmemesini, kanın kanla temizlenmeyeceği bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini kaydetti.

Çözüm sürecinin döneminde barıştan söz etmenin önemli olmadığını, o günlerde herkesin barış sevdalısı olduğunu ifade eden Demirtaş, “Önemli olan bugünlerde barışı sağlayabilmektir” dedi.

‘BİZ BARIŞTAN VAZGEÇMEYİZ’

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Barış her hafta her ay değişen bir çizgi değildir. İlkeli ve onurlu bir duruştur. Herkes vazgeçebilir biz vazgeçemeyiz. Barış, bizim yaşam ve var olma gerekçemizdir. Savaş, silah ve çatışma insan doğasına aykırıdır.

Asıl olan sorunlarımızı konuşarak çözmektir. Ölüm elbette ki olacaktır. Allah’ın emridir ama ecelimizle ölmek bu topraklarda yaşayan her çocuğun her gencin hakkıdır.

Artık bu tür darbeleri durdurabilmek için bizler barış çığlığımızı yükseltmek zorundayız. İnşallah bu tür ölümler son bulur. Sadece dualarımızla yetinmeyeceğiz, barışın bir an önce bu topraklara gelmesi için mücadele edeceğiz.”

‘ELÇİ’YLE BERABER 3 CAN UĞURLADIK’

“Aslında Diyarbakır’da üç can uğurladık. Her biri ana baba evladıdır. Her birinin yakın acısı vardır. Hepsinin acısını yürekten paylaştığımızı ifade etmek istiyorum ve her biri için bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2015, 21:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 3 yıl Önce

Kürtler asker ölmesindiye canlarını ortaya koyarken batıda kürt otobüsleri taşlanıyor. Kürtler linc ediliyor.
hakärete ugruyor. Kürtler tarih boyunca kardeşligine sadık kaldı. Kendini kanıtlaması gereken eli kanlı devlettir. Artık katliyamlarla korkutamayacagınız bir halk var karşınızda bunu görün. Ve her gezen gün barış ısrarıda sınıra dayanıyor.