Demirören’in Ziraat kredisi için imar planları iptal edildi

Demirören Holding, Ziraat Bankası’ndan 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık söz konusu golf sahalarının bulunduğu arazileri ipotek ettirmişti.

Demirören’in Ziraat kredisi için imar planları iptal edildi

Demirören Holding’in, Ziraat Bankası’ndan çektiği milyonlarca dolarlık kredi karşılığı ipotek ettirdiği İstanbul Göktürk Kemer Country’deki golf sahası arazilerini imara açan planlara ilişkin yargı süreci tamamlandı.

Danıştay’ın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arazileri imara açan planlarının yargı kararıyla iptalini onadığı ortaya çıktı.Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre hukuki süreci bölge sakinleri kazanırken, Ziraat Bankası’nın değeri çakılan bu arazileri ne yapacağı ise merak konusu.

Demirören Holding, Ziraat Bankası’ndan 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık söz konusu golf sahalarının bulunduğu arazileri ipotek ettirmişti. İpotekten kısa bir süre sonra 4 Eylül 2018’de araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı. Bakanlık tarafından hazırlanan imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306 adet konut yapılması sağlandı. Konut yapılması planlanan bölüm yaklaşık 26 futbol sahasına denk geliyordu.

ZİRAAT BANKASI İBB’NİN PLANINA İTİRAZ EDEREK ARAZİLERİN İMARA AÇILMASINI İSTEDİ

Bölge sakinleri bakanlığın kararına karşı çok sayıda dava açtı. 2019’da açılan davada mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi. Bu süreçte Demirören’e ait söz konusu ipotekli araziler çekilen krediye karşılık borç ödenmediği için Ziraat Bankası’na devredildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), mahkeme kararı doğrultusunda bölge halkına hizmet edecek biçimde açık yeşil alan olarak değerlendirilmesi amacıyla Kemer Country yerleşkesi içindeki bu arazilere ilişkin yeni bir imar planı hazırladı ve 9 Haziran’da askıya çıkardı. İBB yeni imar planıyla arazileri tekrar özel spor alanına aldı. Ziraat Bankası, İBB’nin hazırladığı yeni plana skandal niteliğinde bir dilekçeyle itiraz etti. Dilekçede yeni planlarda kamu yararı olmadığı ileri sürülerek arazilerin yeniden imara açılması istendi.

ÇEVRE BAKANLIĞI’NUN KABUL ETMEDİĞİ MAHKEME KARARINA DİĞER MAHKEME DE ‘HUKUKA UYGUN’ DEDİ

Son süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı alt mahkemelerin plan iptali kararlarına itiraz etti. Bir üst mahkeme, Çevre Bakanlığı’nın itirazını reddetti. Bakanlık bu kez ‘ret’ kararının hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek Danıştay Altıncı Dairesi’ne başvurdu. Daire de itiraz reddi kararının hukuka ve usule uygun olduğunu belirterek bozulmasını gerektirecek bir neden görmedi ve kararı oy birliğiyle kesin olarak onadı.

Bundan sonraki süreçte Ziraat Bankası’nın İBB’nin yeni hazırladığı imar planına itirazı değerlendirilerek itirazın karara bağlanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2021, 09:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
uyumaya devamke daha çook yanarız.
uyumaya devamke daha çook yanarız. - 2 ay Önce

bunlara beleşş para verip millete iban atmak ve bunu göz göre göre yapmak pes doğrusu ama kim biliyor muhalif medya takılması lazım bunları öğrenecek birinin toplumun çoğu uyuyor.

akp nin yanlışlarını anlatamamak
akp nin yanlışlarını anlatamamak - 2 ay Önce

bunu anlatmakta önemli her görüşten insanı dinlemeye çalışıyoruz.bir örnek hani şu fondaş dedikleri medyoscope var onuda dinliyoruz orada bir kadın var ayşe avarmı ne abi bu kadını dinleyen gider akp ye oy verir benden söylemesi. nasıl bir üslubu var bir de hocaymış araştırmacıymış.neolur bu solcular islam araştımacısı olmasın ne olur elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz.adamın islamla alakası yok adamın derdi para şan kendine taptırma.her cuma cami önüne tabanına o inancı satıp oy devşirmek için çıkıyor keyfine çıkmıyor.madem siyaset bilimcisin öğren makyevelli gobels hatta roma siyaseti ingiliz siyaseti takılıyor bunlar.bunlara nasıl karşı probaganda yapılır madem en iyi müslüman sensin.yalan dolan rüşvet uyuşturcu faiz hırsızlık gasp mala çökme adam öldürme bunlar ne sizin dininiz bunları mı emrediyor de.din sadece inanç ritüellerinden ibaret değil de kafayı kullan saçını başını yolma.

düzeltelim
düzeltelim @akp nin yanlışlarını anlatamamak - 2 ay Önce

pardon ayşe çavdar.

SIRADAKİ HABER