DBP'liler kayyumları AYM'ye taşıyor

 DBP'li belediyelere atanan kayyumlar, yarın AYM'ye taşınacak

DBP'liler kayyumları AYM'ye taşıyor

DBP'li yöneticiler, HDP'li vekiller ve belediye çalışanları, Anayasa Mahkemesi'ne yarın bireysel başvuru yapacak. İç hukuk yollarının denenmesinin ardından başvurular AİHM'e taşınacak.

Yarın yapılacak başvurulara ilişkin bilgi veren DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, kayyum atamalarını tanımadıklarını ve ilk günden itibaren yapılanı siyasi darbe olarak değerlendirdiklerini belirtti. Tuncel, "Kayyum darbesine karşı yerellerde seçme ve seçilme hakkının gaspına karşı seçilmişler ve seçmenler tarafından ilgili mercilere başvuru yapılacaktır. Hukuksuzluğa karşı hukuk için mücadele edeceğiz" dedi.

11 Eylül tarihinde DBP'li belediyelere kayyum atanarak 12 Eylül darbesinin yeniden devlet tarafından güncellendiğini kaydeden Tuncel, AKP hükümetinin 11 Eylül tarihinde "Türk polisi adına yönetime el koyarak" işgalci zihniyetini açığa çıkardığını dile getirdi.

Belediyelere atananların ya kaymakam ya da vali yardımcısı olduğuna dikkat çeken Tuncel, "Devlet sömürgeciliğin bir parçası olarak kendi zihniyetini ifade etmiştir. 28 belediyemize kayyum atanmıştır. Belediyelerimizde eşbaşkanlık sistemi hayata geçirilmiştir ve eşbaşkanlık sistemimize kayyum atanmıştır. 12 ilde partimize saldırı olmuş ve hedef haline getirilmiştir" diye konuştu.

'PAZARTESİ BİREYSEL İTİRAZ BAŞVURUSU YAPACAĞIZ' 

Tuncel, hukuksuzluklara karşı DBP Hukuk Komisyonu'nun itiraz dilekçelerini hazırladığını ve Pazartesi günü başvuru yapacaklarını kaydetti. Kayyum atanan belediye eşbaşkanlarının ve meclis üyelerinin de bireysel itiraz edeceklerini ifade eden Tuncel, darbeye maruz kalan eşbaşkanları ve meclis üyelerinin de hukuk mücadelesi yürüteceğini aktardı.

Danıştay alanında hukuksal bir mücadelenin yürütülüp yürütülmeyeceği noktasında da çalışmalarının olduğunu ifade eden Tuncel, ilerleyen süreç içerisinde mücadelelerinin devam edeceğini belirtti. 

KAYNAK: ANF 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 17:29
YORUM EKLE