Cumhuriyet çalışanı Emre İper'e 267 gün sonra tahliye

Telefonunda ByLock olduğu iddiasıyla tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi muhasebe çalışanı Emre İper, tahliye edildi

Cumhuriyet çalışanı Emre İper'e 267 gün sonra tahliye

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Mor Beyin” programının altına yerleştirilen programları kullanmaları nedeniyle iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilen 11 bin 480 kişiden biri olan Cumhuriyet Gazetesi çalışanı Emre İper, yapılan itiraz üzerine tahliye edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ’nün gizli haberleşme programı ByLock listesinde yer alan 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının bilgi ve iradeleri dışında ByLock IP’lerine yönlendirilmiş olduklarını açıkladı.

İçinde namaz ve ezan saatlerini gösteren, müzik programlarının yer aldığı Mor Beyin adlı aplikasyonu indiren ve kullananların belirli dönemlerde ByLock ana serverlarına yönlendirildiği ve sanki ByLock kullanıyormuş gibi göründüğü tespit edildi.

Bu açıklamanın ardından 267 gündür tutuklu olan gazetemiz Muhasebe çalışanı Yusuf Emre İper’in tahliyesine karar verildi.

 İper, Cumhuriyet davasında ByLock kullanmadığını ısrarla söylemesine, bilirkişi raporuyla ispatlamasına karşın bir türlü sesini duyuramamış ve tahliye edilmemişti.

Yargıtay tarafından FETÖ üyeliği suçunun en önemli delili olarak kabul edilen ByLock’a ilişkin son dönemde savcılıklara bazı itirazlar gelmeye başlamıştı.

ByLock kullanmakla suçlanan bazı kişiler, ısrarla ByLock kullanmadıklarını kaydetti. Bunun üzerine soruşturma başlatan Ankara Başsavcılığı, MİT ve BTK’ye talimat vererek, bu konuda kapsamlı çalışma yapılması, konunun incelenmesi istedi.

MİT ve BTK’de yapılan teknik incelemelerde, uygulama sunucularıyla bağlantısı tespit edilen bazı GSM hatlarının, bu bağlantılarının hemen öncesinde ‘FETÖ’ tarafından geliştirildiği iddia edilen Mor Beyin uygulama sunucularına yönlendirilmiş oldukları yönünde bulgulara ulaşıldı.

AVUKATLARIN TALEBİ ÜZERİNE TAHLİYE EDİLDİ

İper, ByLock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle 7 Nisan’da gözaltına alınmış, 18 Nisan’da ise tutuklanmıştı. Hakkında FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla dava açılan İper’in davası, ana Cumhuriyet davası ile birleştirilmişti.

Cumhuriyet’in  avukatlarının talebi üzerine İper’in telefonlarını inceleyen adli bilirkişi Koray Peksayar, “İper’e ait telefonun yedeğinde yapılan arama sonucunda Bylock adlı yazılımın kurulduğuna ya da kurulup kaldırıldığına dair ize rastlanmamıştır” sonucuna vardı.

2. bilimsel uzman görüşü hazırlayan Tuncay Beşikçi de raporunda İper’in telefonunda ByLock yüklü olmadığı ve hiçbir zaman da bu programı kullanmadığını bildirdi.

Buna karşılık İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle İper’in tahliye talebini reddetmişti. İper'in avukatları Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açıklamasından sonra hazırladıkları dilekçeyle tahliyeye yönelik başvuruda bulundu.

Talebin değerlendirilmesinin ardından 267 gündür tutuklu olan İper'in tahliyesine karar verildi.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI KONULDU

Tahliye kararı veren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tek sayfa olarak düzenlediği tahliye kararında tahliye gerekçesi detaylarıyla yer aldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'na 28 Aralık 2017 tarihinde "Çok Acele" ibaresiyle Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın Bylock konulu yazının geldiği belirtildi. Gelen yazıda, "Mor beyin" uygulamasıyla FETÖ-PDY üyesi olmayan kişilerin iradeleri dışında IP'lere adresleri kullanılarak telefonlarına Bylock yüklendiğinin tespit edildiğinin belirtildiği anlatıldı.

Bu şekilde hakkında soruşturma ve kovuşturma olan kişilerin belirlendiği ve listelendiği aktarılan tahliye kararında Emre İper ile ilgili olarak, delil durumunun değiştiği ifade edildi.

267 gündür tutuklu bulunan İper'in tahliye gerekçesinde, tutuklulukta geçirdiği süre, delil durumunun lehine değişmesinin göz önüne alındığı belirtildi. Ancak Adli Kontrol hükmü olarak hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulduğu karara yazıldı.

Emre İper, ByLock adlı programı kullanmadığını bilirkişi raporları ile de kanıtladığı halde iktidara yakın medyada yapılan asılsız haberlerle hedef gösterilmiş ve yapılan algı operasyonları ile hem kendisi hem de Cumhuriyet gazetesi hedef alınmıştı.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2017, 10:59

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER