Çocukların sahnesinde 'kesim' oyunu

Çocuklara sahnede bıçakla,'kurban'la Newroz kutlaması yaptırdılar

Çocukların sahnesinde 'kesim' oyunu

Kayseri'deki Hacı Sami Boydak İlk ve Ortaokulu'nda gerçekleştirilen Newroz etkinliklerinde, ilkokul çocukların 'kurban kesme oyunu'na aileler tepki gösterdi.

Hacılar İlçesi Beğendik Mahallesi’nde bulunan Hacı Sami Boydak İlk ve Ortaokulu’nda, 21 Mart Türk Dünyası Toplulukları Haftası nedeniyle Newroz kutlama etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte ilkokul 1’inci sınıf öğrencileri 'Kurban kesme' adlı oyunu sahneledi. İki erkek öğrencinin, bir kız öğrencinin getirdiği tahta bıçaklarla, temsili olarak bir öğrencinin canlandırdığı koçu kesmesi dikkat çekti.

Öğrencilerin kurbanlık koç yerine yere yatırıp ayaklarından bağladıkları ve temsili olarak kestikleri arkadaşları ile birlikte canlandırdıkları oyun sırasında önce tekbir sesleri duyuldu, daha sonra 'Genç Osman' marşı çalındı.

Bazı veliler bu canlandırmaya, "Kurban Bayramları’nda bile çocuklara kurban kesilme anının gösterilmemesi konusunda uyarılar yapılarak, bu durumun çocukların psikolojisini olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuluyor. Nevruz kutlamasında kurban kesimi canlardırmanın anlamı ne?" diye tepki gösterdi.

Radikal'de yer alan habere göre öğrencilerin kurban kesme oyunu nedeniyle Hacılar Kaymakamlığı, okul yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2015, 17:13

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER