Çin'den Türkiye'ye suçlama: Uygurların cihatçı gruplara katılmasına yardım ediyorsunuz

Çin, Türk diplomatları, ülke dışına kaçmaya çalışan Müslüman Uygurlara sahte pasaport sağlamakla suçladı

Çin'den Türkiye'ye suçlama: Uygurların cihatçı gruplara katılmasına yardım ediyorsunuz

Müslüman Uygurların Suriye ve Irak'taki cihatçı gruplarda "ölüm fedaisi" olmaya gittiklerine ilişkin bir açıklama yapan Çin'in suçlamaları, geçtiğimiz hafta Tayland'da orman kamplarından alınan Uygurların zorla Çin'e geri gönderilmesinin Türkiye'de protestoları tetiklemesinin ardından geldi.

Çin, Uygurların ülke dışındaki radikal gruplara katılmak için kaçtıklarını iddia ediyor ve buna örnek olarak da geçtiğimiz yıl Çin ile Vietnam arasındaki sınırı geçmeye çalışan bir grup Uygur'un bir tren istasyonuna düzenledikleri bıçaklı saldırıyı gösteriyor.

Çin'in Kamu Güvenliği Suç Araştırma Dairesi Bölüm Başkanı Tong Bişan, Kuala Lumpur'daki Türk diplomatları Uygurlara belge sağlamakla suçladı.

Birkaç ay önce de Çin polisi Şanghay'da ülkeden kaçmaya çalışan Uygurlara Türk belgesi sağladıkları gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına almıştı.

Tong, Uygurların Türkiye'ye gittikten sonra burada radikal gruplara satıldığını iddia etti.

Tong, "Belli yerel güçler tarafından çok kolay bir şekilde kontrol ediliyorlar. Gençleri örgütlüyorlar, beyinlerini yıkıyorlar ve cepheye savaşmaya gönderiyorlar. Onlar ölüm fedaisi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2015, 11:51

YORUM EKLE
YORUMLAR
DERİN ANALİZ
DERİN ANALİZ - 5 yıl Önce

ŞU YECÜC MECÜC KAVMİNE BAKIN YA BOŞUNA BUNLAR MİLLETİ FESADA VERMİYOR BUNDAN 1 AY ÖNVCE BUNUN DEDİKODUSU ÇIKTI ZATEN ZULUM GÖREN UYGUR TÜRKLERİ KENDİLERİNİN ZORLA SURİYE VE LÜBNAN TARAFLARINA SÜRDÜRÜLMEK İSTENDİĞİNİ SONRA ÇİNİN KENDİLERİNİ TERÖRİST GÖSTERMEYE ÇALIŞTIKLARINI,YAPTIKLARI ZULÜMÜ BÖYLE ÖRTBAS ETMEYE ÇELIŞTIKLARINI VE BU KAPSAMDA DA TÜRKİYEDEKİ TERÖRİST GRUBUN SİYASİ AYAĞI HDPKK İLE İŞBİRLİĞİ YAPTIKLARI BUNLAR HEPSİ DEŞİFRE OLDU SİZ VE SİZ GİBİ MÜSLÜMAN DÜŞMANLARININ NE MAL OLDUKLARINI BİLİNÇLİ İNSANLAR BİLİYOR SADECE BU MİLLETİN MİSKİNLİĞİNDEN SİLKİNİP OKKALI BİR OSMANLI TOKADI ATMASI LAZİM ZALİMLERE VE İŞBİRLİKÇİLERİNE

SIRADAKİ HABER