Çifte vatandaşa 'Erdoğan'a hakaret' davası

Hollanda-Türkiye çifte vatandaşı olan şahsın yurtdışına çıkışı yasaklandı

Çifte vatandaşa 'Erdoğan'a hakaret' davası

Hollanda'da yaşayan ve çifte vatandaş olan bir kişinin, geçen hafta yaz tatili için İstanbul'a gelişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla gözaltına alındığı ve yargılandığı belirtildi. Hollanda basınının duyurduğuna göre bu yaz 'siyasi nedenlerle' gözaltına alınan ilk Hollanda vatandaşı olan şahsın ülke dışına çıkması yasaklandı.

Hollanda gazetesi Trouw'un haberine göre, ismi henüz açıklanmayan Hollanda-Türkiye çifte vatandaşı olan kişi, eşi ve çocukları ile birlikte geçen hafta İstanbul'a geldiklerinde gözaltına alındı.

Eşi ve çocukları hızlıca serbest bırakıldı ancak şahıs birkaç gün boyunca gözaltında kaldı ve yargılandı.

​'HIRSIZ' VE 'DİKTATÖR' DEMİŞ

Gazete 'siyasi nedenlerle' bu yaz Türkiye'de gözaltına alınan ilk Hollanda vatandaşı olduğunu belirttiği kişiye yöneltilen suçlamalar arasında, sosyal medyada Türkiye'deki siyasi durumla ilgili yaptığı paylaşımlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik 'hırsız' ve 'diktatör' ifadelerini kullanmak olduğunu yazdı.

Şahsa 'uzun zamandır hakkında soruşturma yapıldığı' da söylendi.

Duruşmada çifte vatandaş olan şahsa 'FETÖ üyesi ve terörist olup olmadığının' da sorulduğu, şahsın bu soruya 'Gülen sempatizanı olmadığı, CHP'li olduğu' yanıtını vediği kaydedildi.

YURTDIŞINA ÇIKMASI YASAKLANDI

Duruşmasından bir gün sonra serbest bırakılan şahsın gelecek duruşmalar için Türkiye'de kalması gerektiği söylendi. Geçen cuma ise hakkında yurtdışına çıkma yasağı konduğu kendisine iletildi.

Birçok Hollandalı Türkiye vatandaşının veya ailelerinin benzer nedenlerle Türkiye'ye gelmeye korktuğunu belirten Trouw gazetesi, bu korkunun Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner'ın 5 Temmuz'da Büyükada'da diğer aktivistlerle birlikte gözaltına alınmasından sonra arttığını yazdı.

Gazete 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 22 Almanya vatandaşının gözaltına alındığını, bunlardan 9'unun cezaevinde olduğunu belirtti.

'10 HOLLANDA VATANDAŞI TÜRKİYE'DEN AYRILAMIYOR'

Gazete Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın yurtdışına çıkış yasağa konulan kişi hakkında bilgilendirildiğini de açıkladı.

Gazete, Türkiye'de çoğu uyuşturucu ve hırsızlık gibi suçlamalardan 70 Hollanda vatandaşının tutulduğunu,  10 Hollanda vatandaşının da darbe girişiminin ardından FETÖ üyeliği suçlamaları nedeniyle ülkeden çıkmalarına izin verilmediğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2017, 15:06

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER