CHP, KHK'leri AYM'ye götürecek

CHP, sekiz OHAL kararnamesinden yedisini Anayasa Mahkemesi'ne götürecek

CHP, KHK'leri AYM'ye götürecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan sekiz Kanun Hükmünde Kararname'den (KHK) ilki hariç yedisini Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacak.

CHP, AYM'nin OHAL KHK’leri ile ilgili verdiği ve bu kararnamelerin “OHAL’in amacı ve süresi” ile sınırlı olduğu yönündeki kararlarını dayanak yaparak, iptal başvurusunda bulunacak.

Cumhuriyet'in haberine göre; Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın “OHAL KHK’leri AYM’ye götürülemez” açıklamalarına karşın KHK'lerin iptali için AYM'ye başvuracak.

ÖZEL: GERİYE DÖNÜK KHK ÇIKARDILAR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, OHAL’in “FETÖ ile mücadele” amacıyla çıkarıldığını ancak kayyum atanan belediyelerden sadece dördünün bu kapsama girdiğine dikkat çekti. Özel, şu açıklamaları yaptı:

AKP’nin suç üstü yakalandığı durum var, 1 Eylül kararnamesinde bir siyasi hilebazlık tespit ettik. 20 Ağustos’ta torba yasadan, uzlaşma üzerine çektikleri belediyelere kayyım atamasını, 20 gün geriye dönük çıkardıkları KHK’nin içine koyarak açıkça evrakta sahtecilik yapıldı. Böyle evrakta sahtecilik yaparsanız, bu darbelerle mücadele olmaz.

"Geriye dönük KHK çıkararak, siyasi kalpazanlık yaparak KHK çıkarıyorlar. AKP, darbeye değil, Fethullah Gülen’in darbe yapmasına karşıdır. Kendileri sivil, Saray darbesinin peşindeler. Bu kafayla gidilirse, AKP’nin sivil darbesi gelecek."

KAYNAK "KHK'LER İÇİN AYM YOLU KAPALI" DEMİŞTİ

CHP'nin KHK'leri AYM'ye taşıyacaklarını açıklamalarının ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “KHK'ler için Anayasa Mahkemesi yolu kapalı” demişti.

Kaynak, “Çünkü Anayasa Mahkemesi’nin bakacağı işler anayasamızda belli. Kanunları götürebilirler ve Meclis İçtüzüğü’nü götürebilirler. Bir de Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı var. O da kanun iptalinde değil. Dolayısıyla KHK’ları Anayasa Mahkemesi’ne götüremezler. Anayasa bu yolu kapatmış. bununla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin aldığı örnek bir karar da var” diye konuşmuştu.

ÖZEL: ANAYASA İHLAL EDİLİYORSA BAŞVURU YAPACAĞIZ

CHP'li Özel ise Kaynak'ın açıklamalarına sert tepki göstererek şu açıklamayı yaptı:

“AYM’nin bu konuda üç kararı var. 1990, 1991 ve 2003 tarihli kararları var. O kararlar diyor ki; OHAL KHK’leri, OHAL ilan ediliş gerekçesi, süre ve uygulandığı bölge açısından denetlenir diyor.

“OHAL’in ilan edildiği yerlerde uygulanıyor, yani tüm Türkiye’de... Ancak kararlar bu uygulamaların OHAL sürecince olacağını belirtiyor. Ama bakıyorsunuz, memuriyetten, okuldan atmalar, var. 'OHAL konusuyla sınırlı olmalı' diyor. Ama bakıyorsunuz, son çıkardıkları KHK’yle kayyum atanan belediyelerden, dördü FETÖ, diğerleri başka örgütler. Oysa OHAL’in konusu FETÖ. Bunun dışında nasıl düzenleme yaparsın. AYM’nin bu üç kararı doğrultusunda başvuruyu yapacağız.”

Özel, anayasa aykırılıkları düzeltilirse AYM'ye gitmelerine gerek olmayacağını belirterek “Ama eğer bu uyarılara rağmen düzeltmezlerse, KHK’lerden başvuru için gerekli olan 60 gün sınırına gelenleri, süresi geçmeden AYM’ye götürmek zorundayız. Aksi durumda bu başka türlü denetlenmesi mümkün olmuyor” diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 14:21
YORUM EKLE