ÇHD avukatları için tahliye kararı

ÇHD davasında tutuklu avukat kalmadı

ÇHD avukatları için tahliye kararı

Çağdaş Hukukçular Derneği operasyonu kapsamında tutuklu bulanan beş avukat serbest bırakıldı

ÇHD'li tutuklu avukatlar Selçuk Kozağaçlı, Taylan Tanay, Günay Dağ, Ebru Timtik ve Barkın Timtik tahliye edildi. Soruşturma kapsamında avukatlar Oya Aslan ve Özgür YIlmaz hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı. "Terör örgütü DHKP-C'ye üye olmak ve yönetmek" suçlarından yargılanan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 5 sanığın tahliyesine karar verildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre dava kapsamında kapatılan TMK 10. maddesiyle yetkili İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Başkanı Taylan Tanay, Barkın Timtik, Ebru Timtik ve Günay Dağ'ın avukatları TMK 10. maddesiyle yetkili mahkemelerin kapanması ve dava dosyanın İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesinin ardından 19 Mart'ta tahliye talebinde bulundu.

Bu talepleri değerlendiren mahkeme, tensip tutanağı düzenledi. Mahkeme, tutuklu yargılanan avukatlar ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, Ebru Timtik, Barkın Timtik ve Günay Dağ'ın, "üzerlerine atılı suçun niteliği, delil durumu, delillerin toplanmış, savunmalarının alınmış ve sabit ikametgah sahibi olması, delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklu kaldıkları süre ve benzer konumdaki sanıkların tutuksuz yargılanması, tutuklanmanın tedbir olması ve tutuklamadan beklenen gayeye bu aşamada ulaşılmış olmasın"ı dikkate alarak, tahliyesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanıklar Oya Aslan ve Özgür Yılmaz'ın haklarındaki yakalama kararlarının kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti söz konusu 7 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı da koydu.

Heyet, 11 ve 12 Kasım 2014'te yapılacak duruşmanın adliye binasındaki büyük salonda yapılmasını kararlaştırdı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 15:57
YORUM EKLE