Cezaevinde lince milyonluk tazminat istemi

Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda adli hükümlü Ulaş Yurdakul dövülerek öldürülmüştü

Cezaevinde lince milyonluk tazminat istemi

Balıkesir Kepsut L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bir mahkumun dövülerek öldürülmesi sonrası Adalet Bakanlığı’na 955 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Adli hükümlü 40 yaşındaki Ulaş Yurdakul’un aynı koğuştaki kişiler tarafından önceki yılbaşında linç edilerek öldürüldüğü ortaya çıkmış, bazı cezaevi görevlilerinin daha önce de Yurdakul’un dövüldüğünü bildikleri ancak müdahale etmedikleri öne sürülmüştü.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Yurdakul’un ailesi avukat Hakan Günaslan aracılığıyla bakanlığa dava açarak 955 bin lira istedi.

Dilekçede, Yurdakul’un aninden değil acı çeke çeke öldüğü belirtilerek Yurdakul’un dokuz ay boyunca dövülmesini ve işkence sonunda öldürülmesini önlemek için infaz koruma memurlarının önlem almadığı ifade edildi.

Dilekçede, müdürün gözetim ve denetim sorumluluğunun olduğu hatırlatılarak “Cezaevi, hastanın tedavi edilmediği, hükümlülerin topluca birbirlerini öldüresiye darp edebildiği, birbirlerine ilaç içirebildiği, dışarıdan içeriye ilaç sokulabildiği bir yer haline gelmiştir” dendi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2018, 19:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER