Cezaevi çıkışında emniyete götürülen Tolu serbest

Tolu, Yabancılar Şubesi'ne götürülmüştü

Cezaevi çıkışında emniyete götürülen Tolu serbest

Almanya vatandaşı Meşale Tolu ile ETHA Haber Ajansı çalışanlarının da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 18 kişilik davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi. Meşali Tolu gece saatlerinde özgürlüğüne kavuştu.

Tolu akşam saatlerinde tutulduğu Bakırköy Kapalı Cezaevi'nden çıkarıldı. Basından ve ailesinden adeta kaçırılarak bir araca bindirilen Tolu'nun Yabancılar Şube Mudürlüğü'ne teslim edilmek üzere Fatih Şehit Tevfik Fikret Erciyas Polis Merkezi'ne götürüldüğü ortaya çıktı. 

Tolu'nun avukatının anlattığına göre sivil polisler Tolu'yu cezaevinden adeta kaçırılırcasına sivil bir otomobile bindirerek Fatih Şehit Tevfik Fikret Erciyas Polis Merkezi'ne götürdü. Burada mahkemenin yurt dışına çıkış yasağı kararına rağmen Terörle Mücadele Şubesi polisleri mahkeme kararını adeta tanımayarak Tolu'nun sınır dışı edileceğini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Avukat Gülhan Kaya, "Sivil polisler Meşale'yi sınır dışı kararı var diye almışlar. Fakat hakkında sınır dışı değil yurt dışına çıkış yasağı kararı var. Polis mahkemenin kararını bile tanımayarak, onun üzerinde bir meci imiş gibi davanıyor. Zira mahkemenin yurt dışına çıkma yasağı verdiği bir davada polis sınır dışı kararı veriyor. Yasal hiçbir dayanağı yok. Hukuk tanımayan, hukuka rağmen davranan, tahliye kararını hazmedemeyen, keyfi davranan polis memurlarıyla karşı karşıyayız. Bunu hukukla açıklayabilmemiz mümkün değil" dedi. 

Davayı gün boyunca takip eden Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann "Meşale bırakılıncaya kadar karakolun önünden ayrılmayacağım" dedi.

Tolu, gece saat 22:00 sularında Fatih Şehit Tevfik Fikret Erciyas Polis Merkezi'nden bırakıldı. Eşi ve ailesinin polis merkesinden aldığı Tolu, geniş açıklamayı daha sonra yapacağını belirterek, "Herkese çok teşekkür ederim. Çok yoruldum. Açıklamayı başka zaman yapacağım" dedi. 

Polisin, Tolu'ya karakoldan çıkınca "Dışarıda basın var, Yüzünü başını kapat" dediği öğnenildi. 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 13:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER