Çetin Doğan ve 13 isim için yakalama kararı

Müebbet hapis cezası hükümleri kesinleşen 28 Şubat davası sanıkları hakkındaki yakalama kararı infaz için savcılığa gönderildi

Çetin Doğan ve 13 isim için yakalama kararı

Yargıtay’ın, 28 Şubat davasında verilen müebbet hapis cezalarını onamasının ardından 14 sanıkla ilgili infaz süreci başlatıldı. Aralarında emekli orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu isimler hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 28 Şubat davasında. darbeye teşebbüs suçundan 14 sanığa verilen müebbet hapis cezasını 9 Temmuz 2021 tarihinde onadı. Yargıtay'ın kararı davaya bakan Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme de kararı, gereğinin yerine getirilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İnfaz Bürosu'na gönderdi. İnfaz Bürosu da 14 sanığın cezaevine konulması için işlemleri başlattı ve yakalama kararı çıkarttı.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTILAN İSİMLER

Cezaevine konulması için yakalama kararı çıkartılan isimler şöyle:

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekât Başkanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Ahmet Çörekçi, Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak, eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri, MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile emekli generaller Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Saner, Hakkı Kılınç, İdris Koralp, Kenan Deniz, Vural Avar ve Yıldırım Türker.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, müebbet hapis verilen sanıklardan eski YÖK üyesi Erdoğan Öznal, dönemin YÖK Başkanı Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Hayri Bülent Alpkaya ve dönemin Genelkurmay Adli Müşaviri Muhittin Erdal Şenel'in eylemlerinin darbe suçuna yardım kapsamında olduğu gerekçesiyle cezanın bozulmasına hükmetmişti. "Gizli ittifak" suçunu işlediklerine karar verilen ancak 10 yıllık zaman aşımı süresi nedeniyle beraatine hükmedilen 12 sanığın kararı da bozulmuştu.

TÜRKERİ VE DOĞAN ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURMUŞTU

Emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Fevzi Türkeri, Anayasa Mahkemesi'ne tedbir talebiyle bireysel başvuruda bulunmuştu. Her iki isim yaş ve sağlık durumu gerekçesiyle infazın durdurulmasını talep etmişti. Başvuruda, kararın sahte delillerle verildiği, delil üretme sürecine iştirak ettiği şüphesi taşıyan isimlerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ihraç edildikleri de belirtildi.

Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz Anayasa Mahkemesi’ne 84 yaşındaki müvekkilinin başvurusunu öncelikle görüşmesi için çağrı yaptı. Ersöz, “Bu kararlar bize gönderilmiyor. Ankara İnfaz Savcılığı, doğrudan yakalama kararı çıkartıyor, emniyete gönderiyor. Emniyet de konutlarına giderek kararı uyguluyor. İşleyiş bu şekilde. Şu an Çetin Doğan’ın evine gelinmiş değil. Ama müşteki vekillerinden öğrendiğimize göre savcılığa dosya gönderildi ve işlemler yapıldı. AYM’den ise hiçbir karar ve bilgi gelmiş değil maalesef” dedi.

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 09:16

YORUM EKLE
YORUMLAR
hukuk devletimi vesayetçi otokrasi devletimi
hukuk devletimi vesayetçi otokrasi devletimi - 1 ay Önce

28 şubat taa 1997 de olmuş sene olmuş 2021 adamın ömrü bitmiş mahkeme yeni cezalandırıyor.muhafazakar kesim bu akp yi kendinden sanıyor ama çok yanılıyor bunları sistemin bu güngü konjektüre göre piyasaya sürdükleri kendi adamları şimdi biraz seküler takım ağır basıyor sistemde şimdi seküler piyonlarını koymaya hazırlanıyor değişen bir şey yok aynı tas aynı hamamda yüzmeye devamke.

Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 1 ay Önce

Bumerenk. Elinde silah olan,güçün ve yetkinin merkezi olarak kendilerini görenler,VESAYETİ ANAYASASI yetmemişti,bir de VASİ yetkisi ile ülkede yüz yıldır TAKRİRİ SÜKUN sopası toplumu ceza evlerinde tutan yol yapılmıştı.
Demokrasi insana doğuştan verilenlerin yaşadığı REJİM .Ancak halklara reva görmedikleri yaşamı,dönem değişti,güç el değiştirdi,aynı yasa dönüp egemen olanları vurdu.
Hem ülkeyi yüz yıllık yıkımlarla,zulümle yönettiler,hem ülke yıkımın eşiğine geldi.
Asimilasyon suç üretti,suç işledi,düşman yarattı.
Takriri sükun yargı yolu ile itiraz edenin cehenneme götüren araç yapıldı.

SIRADAKİ HABER