Cehennem Vadisi'nden Arınç'a tepki

Bülent Arınç, PKK'liler için 'cehennemin dibine gitsinler' demişti...

Cehennem Vadisi'nden Arınç'a tepki

'Çözüm süreci' kapsamında PKK gerillalarının 8 Mayıs'tan itibaren sınırların dışına çekilmeye başlaması nedeniyle, Hakkari'de oluşturulan İzleme Komisyonu üyeleri, kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta Cilo Sat Dağları eteklerindeki Cennet-Cehennem Vadisi'ne gitti.

Komisyon adına açıklama yapan Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, barış sürecinin sekteye uğramaması için halkla birlikte gerekirse canlarını bile siper edeceklerini söyledi.

9 kişilik izleme heyeti adına açıklamayı Hakkari Belediye Başkanı Bedirhanoğlu yaptı. Bedirhanoğlu, 'Çözüm süreci'ni süreci izlemek için bölge bölge dolaştıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Cennet-Cehenem denilen vadideyiz. İsmi 'Cehennem' olan ancak, 'Cenneti' andıran bir bölgede savaşın olması gerçekten insanlık, doğa açısından izah edilemeyecek bir durumdur. Hele bu bölgenin insanları Allah'ın onlara verdikleri hakları talep ederek, bu talebe karşılık yıllardır kirli bir savaşın sürdürülmesi doğrusu izahı mümkün olmayan bir durumdur. Geç de olsa böyle bir sürecin başlatılması bizi ve halkımızı sevindirmiş, umutlandırmıştır. Herkeste olduğu gibi biz de de bir umutla birlikte tedirginlik, endişe vardır. Bu sürecin sekteye uğratılmaması için böylesi komisyonlar oluşturuldu. Bölgemizin herhangi bir yerinde rahatsızlığı ifade edebilecek, veya herhangi bir sıkıntı tespit ettiğimiz takdirde komisyon olarak o bölgeye gideriz. Gerekirse bu barış sürecinin sekteye uğramaması için canımızı da siper ederek elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Bu konuda halkımıza güveniyoruz. Kürt özgürlük mücadelesindeki bütün kurum ve yapılara güvenimiz vardır. Kürdüstan'da artık bir birlik ruhu oluşturulmuş. Bu birlik ruhu bu ülkeyi, bu bölgeyi, bu insanları barışa götürecek bir güçtedir. Herkese çağrımız şudur; Bu süreci sekteye uğratacak, baltalayacak hiçbir davranışta bulunulmasın."

"KONTROL NOKTALARI SÜRECİN RUHUNA UYGUN DEĞİL"

Bedirhanoğlu, 'Çözüm süreci' ile birlikte yol güzergahlarındaki kontrol noktalarının bu sürecin ruhuna uygun olmadığını belirtti.

İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut ise, 30 yıla yakın süreden bu yana bölgedeki çatışmalı süreçten dolayı bir çok yasaklı bölgeye halkın girip-çıkamadığını söyledi. Akbulut, "Cennet-Cehenem Vadisi de bu yasaklı bölgelerden birisiydi. Bu vadi Hakkari'nin tarihi güzelliklerinden bir tanesi. Vahşi coğrafyasıyla beraber gezilmesi gereken turistik bir yer. Çatışmalı süreçten kaynaklı, 'Yasak bölge' ilan edilmişti. Özellikle PKK'nin çekilme süreci ile beraber bu bölgeler tekrar sivillere açıldığını görüyoruz. Biz de STK'larla birlikte buraya geldik. İnşallah bundan sonraki süreçte buradaki güzel yerlerin turizme açılması. Bu güzelliklerin savaşa değil, barışa vesile olacağını umut ediyoruz. Artık bu topraklarda cenazeler toplanmasın" diye konuştu.

CEHENNEM VADİSİ'NDEN ARINÇ'A TEPKİ'

BDP PM üyesi M. Sıddık Akış da, sınırların dışına çekilen PKK'lılar için "Cehenneme kadar yolları var" diyen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a tepki gösterdi. Akış, "Biz de Cehennem Vadisi'nden sesleniyoruz; Bizler barış için başlatılan bu sürecin sabote edilmemesi için çaba sarf ederken, Arınç'ın böyle sözler sarf etmesi üzüntü vericidir. Bu, doğru, samimi bir söylem değil. Bu söylemler barışa hizmet etmiyor. Biz aynı söylemi kendisi için kullanıyoruz. Burasının adı; Cehennem Vadisi'dir. Eğer cehennemler böyleyse biz böyle cehennemlerde yaşamaya hazırız" dedi.

Cennet-Cehennem vadisindeki incelemelerinin ardından Hakkari'ye dönen İzleme Komisyonu üyeleri, Depin Polis Kontrol noktasında durduruldu. Görevliler, araç farlarının söndürülmesini istedi. BDP il Başkanı Rahmi Kurt ise, farların yakılıp söndürülmesi ile ilgili bir yasanın olmadığını söyleyince kısa süreli tartışma oldu. (Radikal)

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2013, 20:43
YORUM EKLE