Bütçesiyle 12 bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 1,3 milyar ek bütçe

2017’yi 8,1 milyar TL harcamayla kapatmayı planlayan Diyanet, 1,3 milyar TL ek bütçe alacak

Bütçesiyle 12 bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’na, 1,3 milyar ek bütçe

Bütçesi ile Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da aralarında bulunduğu 12 bakanlığı geride bırakan Diyanet, 2017’yi 1,3 milyar liralık ek ödemeyle 8,1 milyar lira harcama yaparak kapatmayı planlıyor.

BirGün’de yer alan habere göre, Diyanet İşleri Başkanlığı yılın ilk altı ayında yaptığı harcamaları ve geriye kalan altı ayda yapmayı planladığı harcamaları gösteren 2017 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu yayımladı.

Rapora göre, yıla 6 milyar 867 milyonluk bütçe ile başlayan Diyanet’in diğer kurumlara aktarmalarla 4,3 milyar düşen bütçesinden 4,2 milyarını harcamış durumda. 2017 yılı harcama tahmini 8 milyar 148 milyon lira olarak öngörülen rapora göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yıl sonuna kadar en az 1,3 milyarlık aktarma yapılacak.

EN BÜYÜK TRANSFER KAR AMACI GÜTMEYEN KURULUŞLARA

Diyanet’in harcamalarında altı ayın sonunda en büyük sapma genel bütçedeki açığın nedeni olarak gösterilen cari transferler kaleminde oldu. Transferler kaleminin yüzde 73’ü, personel giderlerin için ayrılan tutarın yüzde 52’si harcandı.

29 milyon 883 bin lira ayrılan cari transferler kaleminden yıl sonuna kadar 430 milyon lira harcama yapılması planlanıyor. En büyük artışın kar amacı gütmeyen kuruluşlara yapılan transferlerde ortaya çıkması ve bu kalemden 400 milyonluk fazla ile 429 milyon 14 bin lira harcanması öngörülüyor.

Raporun ikinci altı ayında yapılacak harcamalarla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

Yani kuşaklar için Ateizm, deizm, agnostisizm konularında kitaplar ve İslam Ahlakı-II kitabı yayınlanacak.

Her ilde merkezi bir camide “Cami-Çocuk Buluşması” programı gerçekleştirilecek.

Ankara, İstanbul, Kastamonu, Kütahya ve Mardin illerinin il merkezlerinde bir camide çocuklara yönelik “Kitap Okuma Etkinliği” düzenlenecek.

Sosyal hizmet kurumlarında kalan 9-15 yaş grubu 500 çocuğa yönelik, Kastamonu, Kırşehir ve Bursa illerinde Değerler Eğitimi Yaz Kampı düzenlenecek.

“Yüz Yatılı Hafız Kur’an Kursu” projesine yeni kayıtlar alınacak, örgün eğitime devam etmekle birlikte kayıt dondurma hakkından yararlanarak Kur’an kurslarında hafızlık yapmak isteyen öğrenciler için “Örgün Eğitime Devam Edenlere Yönelik Hafızlık Eğitim Programı” hazırlık çalışmalarına devam edilecek.

DOĞU’YA İRŞAT EKİPLERİ

Doğu’ya irşat ekipleri: Camiler Haftası etkinlikleri kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini iyi bilen personelden oluşan özel irşat ekipleri oluşturulacak ve bölge illerinde görevlendirilecek. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki aile bireylerine yönelik Bursa, Tekirdağ, İstanbul ve Ankara illerinde kamp programları düzenlenecek.

YURTDIŞINDA CAMİ YAPIMI

Yurtdışında cami yapımı: KKTC’deki Lefkoşa Hala Sultan Camii ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yaptırılan Bişkek Merkez Camii’lerinin, Gana’nın başkenti Accra’da inşa edilen Furkan Camii’nin, Cibuti’nin başkentinde yapımı başlatılan Sultan II. Abdülhamit Han Camii inşaatı devam edecek. Çad’ın başkenti Encemine’de 230 dönümlük arazi üzerine bir cami, Çad İslam İşleri Yüksek Konseyi hizmet binası, Kur’an Kursu ve bir İslam Kültür Merkezi, Fildişi Sahilleri’nin başkenti Abidjan’da, Moritanya’da, Nijer’in başkenti Niamey’de Osmanlı mimarisine uygun camiler yapılacak.

İdlip, Cerablus, Çobanbey illerinde 66 caminin onarımına başlandı, 48 caminin onarımı tamamlandı, 16 camide onarım sürecek. El-Bab’da 42 caminin onarımına ilişkin çalışmalara başlanacak.

IŞİD VE PYD YAYINLARDA

Diyanet, 2017 sonuna kadar arasında 15 Temmuz Gazilerin Dilinden, Dini İstismar ve Tedhiş Hareketi DEAŞ, Dini İstismar ve Tedhiş Hareketi PYD, Olağanüstü Din Şurası Kararları isimli kitapların da olduğu kitaplar basacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2017, 08:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER