Boratav: Bütün denetim yetkilerinin kalktığı bir ortama geçiyoruz

Boratav, “Anayasa değişikliği ile kamusal varlıklar tek kişinin kontrolüne geçecek” dedi

Boratav: Bütün denetim yetkilerinin kalktığı bir ortama geçiyoruz

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkut Boratav, Ankara’da düzenlenen “Başkanlık Rejimi ve Haklarımız” konulu bir panelde ‘Başkanlık sistemi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Korkut Boratav,"Türkiye'nin tarihsel birikimini hepimize ait olan kamusal kaynakların kapkaççı servet gruplarına ve iktidarı elinde tutan kliğe kontrolsüz bir şekilde intikalini sağlayan bir mekanizmayı güvence altına alma çabasıdır" dedi.

'Eşkıya Kapitalizmi' olduğunu ifadelerini kullanan Boratav, Varlık Fonu konusunda şunları söyledi:

"Varlık Fonu Türkiye'nin tüm kamu varlıklarını, devletin çeşitli şirketlerdeki, iki büyük banka olan Ziraat ve Vakıf bankalarındaki tüm hisselerini, kamu arazilerini, THY gibi İstanbul Borsası gibi, TPAO gibi bütün varlıkları toplayan ve kullanımını kontrol edemeyen bir heyula. Yetkileri sınırsız ama denetimi sıfır. Şimdi böyle bir varlığın yönetimi Cumhurbaşkanı’na devredilecek. Kontrol söz konusu değil, tek kişinin denetiminde haklarımızın kullanılması söz konusudur."

'BÜTÜN DENETİM YETKİLERİNİN KALKTIĞI BİR ORTAMA GEÇİYORUZ'

Kamusal kaynakların korunmasının devletin görevi olduğunu ifade eden Boratav, yeni sistemle tek kişinin eline geçtiğinin bilgisini paylaştı.

Boratav, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Türkiye toplumunun tümüne ait olan tüm kamusal varlıkları koruma hakkı devletin görevidir. Hangi devletin? Topluca seçtiğimiz parlamentonun gözetimi altında olmalıdır. Beğenmezsek de, sermaye partileri daha hakim olsa da o parlamento bu denetimi yapmak zorundadır. Bütün denetim yetkilerinin kalktığı bir ortama geçiyoruz ve dolayısıyla kapkaççı, gözü açık sermaye çevrelerinin ve onların içerisinde yarışan tek adamların, millete küfreden adamlar da dahildir, peşkeş düzenine, tek bir kişi tarafından ihsan dağıtmak üzerine ve sınırsız bir süre ile devam edecek bir düzene geçmek üzereyiz. Onun için uyanık olalım."

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 21:45

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER