'Bomba yapımında kullanılan gübre Türkiye'den IŞİD'e gidiyor'

Amerikan New York Times gazetesi yazdı

'Bomba yapımında kullanılan gübre Türkiye'den IŞİD'e gidiyor'

Amerikan New York Times gazetesi, bomba yapımına uygun olan gübrenin Türkiye'den IŞİD işgali altındaki Tel Abyad'a gittiğini yazdı.

New York Times gazetesi, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinden IŞİD işgali altındaki Tel Abyad'a bomba yapımında kullanılan gübre taşındığını iddia etti.

Gazetenin bugünkü nüshasında "Bomba yapımında da kullanılan gübre Türkiye'den IŞİD topraklarına geçiyor" başlığıyla yayımlanan haberde, içlerinde amonyum nitrat gübreler bulunan çuvalların işçi oldukları belirtilen kişilerce römorka yüklendiği görülen bir fotoğrafa da yer verildi. New York Times muhabirleri gübre yüklü araçların son iki günde dört kez sınır kapısından geçtiğini ve bir süre sonra boş olarak Akçakale'ye döndüğünü bildirdi.

'NET BİÇİMDE' AMONYUM NİTRAT

Çuvalların üzerindeki kırmızı yazılarından içlerinde amonyum nitrat olduğunun anlaşıldığı belirtilen haberde şöyle denildi: "Ancak muhabirlerimiz sınır kapısına gidince, araçlar durdu. İçinde ne olduğunu sorduklarında; muhabirlerimize eşlik eden bir belediye çalışanı 'Un' diye cevapladı."

ABD'nin Indianapolis kentindeki IUPUI üniversitesinden adli tıp kimyageri John Goodpaste ise fotoğraflara bakıldığında çuvallarda net biçimde amonyum nitrat olduğunun görüldüğünü söyledi. Goodpaste, gübrenin akaryakıtla karıştırıldığında TNT'nin yüzde 85'i kadar güçlü bir patlayıcıya dönüştüğünü belirtti.

Akçakale Belediye Başkanlığı Sözcüsü Mustafa Güçlü'nün önce sınırdan gübre geçişini reddettiği; daha sonra ise, geçiyorsa da bunun tarım için kullanıldığını söylediği öne sürüldü. Şanlıurfa Valiliği'ndeki bir yetkilinin ise sınırdan gübre geçişine izin verilmediğini söylediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2015, 11:10
YORUM EKLE