Beyaz et krizi: 20 günlük tavuk kaldı, fiyatlar iki katına çıkacak

Tavuk üretiminin yüzde 80 azaldığı belirtiliyor

Beyaz et krizi: 20 günlük tavuk kaldı, fiyatlar iki katına çıkacak

Türkiye 24 Haziran’daki seçimlere hazırlanırken, ekonominin kötü gidişatı günden güne kendisini hissettirmeye başladı.

TL’nin döviz karşısında erimesi gündemdeki yerini korurken hükümet kanadından yapılan açıklamalarda ‘dış güçlerin’ ekonomiye iddia ettiği öne sürülüyor.

Habertürk'ten Ramiz Kaan Oktar'ın haberine göre, Türkiye’nin beyaz et ihtiyacının yüzde 75’inin karşılandığı Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Bilecik’teki üreticiler, bakanlığın çıkardığı yönetmeliği imzalamayarak üretim yapmama kararı aldı.

Bu karar sonrası tavuk üretiminin yüzde 80 azaldığı belirtiliyor.

Tesislerde ortalama 20 günlük tavuğun kaldığı, fiyatların 20 gün içinde 2 katına çıkabileceği uyarısı yapılıyor.

Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç, “Türkiye’de toplamda 14 bin üretici var. 35 yıldır olan sektörde ilk defa bir yönetmelik çıktı, bizler de buna uygun olarak çalışmak istiyoruz ancak entegre tesisleri bunu uygulamak istemiyorlar” diyor.

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı İrfan Demiray da üretimin devam ettiğini ancak yüzde 80 oranında durduğunu vurgulayarak “Yaklaşık 20 gün sonra fiyatlar artmaya başlayacaktır” ifadesini kullanıyor.

Alınan kararda etkili olan yönetmelik değişikliği, ürünün mülkiyetinin firmaya ait olduğunu söylüyor.

Yönetmelikte öne çıkan diğer maddeler ise şöyle sıralanıyor:

*Üretici, ürünleri, firma elemanlarınca verilen talimatlara ve bakım programına uygun yetiştirir.

*Civciv, yem, aşı, ilaç, veterinerlik hizmetleri gibi ana üretim girdileri ile yükleme, taşıma, aşı, ilaç, veterinerlik, dezenfeksiyon hizmetleri uygulama bedelleri firma tarafından karşılanır.

*Ürünlerin kümesten nakil vasıtalarına tesliminden sonra, nakliye hatalarından kaynaklanan kayıplardan üretici sorumlu tutulmaz.

*Üretici, ürünlerini teslim ettiği tarihten itibaren en geç 10 gün içerisinde alacak-borç hesabını yaparak makbuzu veya fatura düzenler.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 09:48

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER