Bedelli askerlik çıkacak, çıkmayacak, çıkacak

Hükümetin bedelli askerlik projesinin detayları netleşiyor…

Bedelli askerlik çıkacak, çıkmayacak, çıkacak

Papatya falına dönen bedelli askerlik meselesinde Radikal’den gelen yeni bir haber var...

Radikal'in 8 Eylül'de duyurduğu "bedelli geliyor" haberiyle binlerce kişinin umutları yeniden alevlenmişti. Haberin gürültüsü de beklendiği gibi büyük oldu. Hükümetten "havet" anlamına gelen açıklamalar geldi. Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, önceki gün konuya ilk kez değindi.

'HASSASİYETLERE' DİKKAT

Radikal gazetesinden Ömer Şahin'in haberine göre; Mesaj iyi incelendiğinde selefleri Işık Koşaner, İlker Başbuğ gibi kesin bir 'hayır' demediği görülüyor. Sadece "hassasiyet"lere dikkat çekiyor. Aslında "hassasiyet"lerin ne olduğu belli: Ordunun "ihtiyacı" ve kamuoyunun "vicdanı"

Bunca cenazenin geldiği bir ortamda Yemen Türküsü'nde olduğu gibi "Zenginimiz bedel öder, askerimiz fakirdendir" dizesinin söylenmesi istenmiyor. Yüz binlerin beklentisi olan bir konuda "haber"yapmak kolay değil diyen Şahin "kaynak"larının sağlam olduğunu söyleyerek ikinci haberi veriyor:

HÜKÜMET İLE GENELKURMAY ARASINDA MUTABAKAT SAĞLANDI

Hükümet ile Genelkurmay arasında "bedelli askerlik" konusunda mutabakat sağlandı. Tek sorun zamanlama. Cenazeler gelirken kamu vicdanında yara açılması istenmiyor. Ortalık biraz durulunca konunun Meclis'e geleceğini duyuralım. Projenin detayları bile belli olmuş.

İşte o detaylar:

Bedelliden elde edilecek gelirler 'yol, su, elektrik, memur maaşı ödensin' diye Hazine'ye bırakılmayacak. Tamamı “şehit yakınları ve gazilere” verilecek. Belki bir miktarı da yoksul askerlere.

Yaş sınırının 30 yaş ve üstü olması bekleniyor. Yararlanacak kişi sayısı da 200 bini buluyor.

Peki ne zaman çıkar? İşte muamma olan bu. Her şey silahların susmasına bağlı. Yasanın 1 Ocak 2012 tarihiyle yürürlüğe girmesi ise büyük olasılık.

YORUM EKLE