Batman’da büyük acı: Hamile kadın ve çocuğu öldü

Anne karnında öksüz kalan bebek hastanede operasyonla kurtarıldı…

Batman’da büyük acı: Hamile kadın ve çocuğu öldü

BATMAN’da PKK’lilerin devriye görevi yapan polis aracına düzenlediği saldırıda 3 polis yaralanırken, köydeki yakınlarını ziyaretten dönerken otomobilleri ateş altında kalan Doğru Ailesi’nin 2 ferdi yaşamını yitirdi, 2’si yaralandı.

Saldırıda kızı 3 yaşındaki Sultan’la birlikte can veren 8 aylık hamile 32 yaşındaki Mizgin Doğru’nun anne karnında öksüz kalan bebeği de hastanede operasyonla kurtarıldı. 3 PKK’linin öldüğü çatışmada yaralanan polislerden Komiser Yardımcısı Adem İlkılıç’ın da beyin ölümü gerçekleşti.

İddiaya göre olay şöyle gelişti:

Batman Kıra Dağı’ndan inen bir grup PKK’li dün gece Batman ile Beşiri İlçesi arasındaki karayolunda 72 EA 910 plakalı otomobili silah zoruyla durdurdu. Hyundai marka beyaz otomobilde bulunan 2 kişinin ellerini koli bandı ile bağladıktan sonra polise haber vermemeleri için cep telefonlarının sim kartlarını kırıp attı. 3 kişi oldukları belirtilen PKK’liler, gasp ettikleri otomobille 10 kilometre uzaklıkta bulunun Batman kent merkezine hareket etti.

GASP EDİLENLER POLİSE BİLDİRDİ

Bir süre sonra, araçları gasp edilen 2 kişi ellerini kendi imkanlarıyla çözüp çıktıkları karayolunda bir aracı durdurup, sürücünün cep telefonuyla 155 Polis İmdat telefonunu arayarak otomobillerinin gasp edildiğini ve içindekilerin kent merkezine eylem yapmaya gittikleri ihbarında bulundu.

YERLERİ TESBİT EDİLDİ

Batman polisi ihbar üzerine kentte alarma geçerek, Mobese kameralarıyla otomobili takibe aldı. Kentte geniş güvenlik önlemi alan ve giriş çıkışları tutan polis, saat 23.00 sıralarında Bahçelievler Mahallesi Aydın Konak Kavşağı’nda otomobili buldu. Polisin ’teslim’ çağrılarına karşılık otomobilden uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.

’DOĞRU’ AİLESİNİN OTOMOBİLİNE ATEŞ

Batman Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli Komiser Yardımcısı Adem İlkılıç ağır yaralandı.

Batman Valisi Ahmet Turan’ın iddiasına göre, o sırada PKK’liler otomobille kaçarken, sağa sola rastgele ateş açtı. Ateş sırasında yoldan geçen ve içinde 35 yaşındaki Talat Doğru, 8 aylık hamile eşi 32 yaşındaki Mizgin, kızları 3 yaşındaki Sultan, 6 yaşındaki Şeyma, Nuda ve Hivda’nun bulunduğu otomobil isabet aldı.

Polis kaynakları sivil vatandaşların ölümünden PKK’yi sorumlu tutarken, ANF’de yer alan haberde polisin rastgele ateş açması sonucu ölümlerin gerçekleştiği iddia edildi.

BABA YARALI OLARAK OTOMOBİLİ HASTANEYE GÖTÜRDÜ

Batman’da inşaat ve dekorasyon işleri yapan Talat Doğru, yaralı halde hızla ateş altında kalan otomobili olay yerinden uzaklaştırarak, en yakındaki Özel Dünya Hastanesi’ne götürdü. Hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen ağır yaralı eşi Mizgin ve kızı Sultan yaşamını yitirdi. Doktorlar 8 aylık hamile Mizgin Doğru’nun karnındaki bebeği kurtarmak için yoğun bir çaba harcadı. Ameliyata alınan Doğru’nun bebeği sezaryenle alındı. Saldırıda baba Talat ile kızı Şeyma yaralanırken, diğer kızları Nuda ve Hivda’nın yara almadan kurtuldukları belirtildi.

3 MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

PKK’liler çatışma sırasında otomobille hızla kaçtı. Polis, takip edip, otomobili 1 kilometre uzaklıktaki Şafak Mahallesi 16 Şehir Stadı yanında terk edilmiş olarak buldu. Çevrede araştırma yapan polislere bu kez 5 katlı inşaat halindeki binadan ateş açıldı. Özel harekat polislerinin de katılmasıyla 1 saat süren çatışmada 2 polis hafif yaralanırken, 3 PKK’li öldürüldü.

ANNE KARNINDA ÖKSÜZ KALDI

Saldırıda ölen Mizgin Doğru’nun karnından sezaryenle alınan erkek bebek kuvöze konuldu. Henüz dünyaya gözlerini açmadan anne karnında öksüz kalan erkek bebeğin yaşam mücadelesi verdiği belirtildi.

Doktorlar kuvözdeki bebeğin durumunun kritik olduğunu belirtirken, yaralı baba Talat Doğru ile kızı Şeyma’nın hayati tehlikesinin bulunmadığını açıkladı.

ANNE İLE KIZI GÖZYAŞLARI ARASINDA TOPRAĞA VERİLDİ

Mizgin Doğru ile kızı Sultan, merkeze bağlı Ömergöze Köyü’nde sabah erken saatlerde toprağa verildi. Anne ve kızı için önce köy caminde cenaze namazı kılındı. Ardından Kürtçe ağıtlar ve gözyaşları arasında köy mezarlığında toprağa verildi. Köylüler, teröre lanet okurken, Mizgin Doğru’nun annesi sinir krizleri geçirdi. Anne Maşallah Doğru, "Benim kızımı öldürdüler. Benim ciğerimi yaktılar. Allah da onların ciğerini yaksın" diye ağıtlar yaktı.

4 KIZLARI VARDI, ERKEK ÇOCUK İSTİYORLARDI

Anne ve bir çocuklarını kaybeden ’Doğru’ ailesinin bir dramı da ortaya çıktı. Mizgin ve Talat Doğru çiftinin evliliklerinden bugüne kadar 4 kız çocuğu olduğu ve bu yüzden bir erkek çocuk sahibi olmak istedikleri belirtildi. Ailenin ve yakınlarının, ’Bir de erkek çocuk’ olsun istekleri üzerine Mizgin Doğru’nun hamile kaldığı ve yaklaşık 1 ay sonra dünyaya gelecek erkek bebeklerini büyük bir heyecanla bekledikleri öğrenildi.

Anne Mizgin Doğru, sezaryenle dünyaya getirilen erkek bebeğini göremeden yaşamını yitirirken; Doğru ailesinin yeni üyesini beklerken annenin kör kurşunlara hedef olması ailede büyük üzüntü yarattı.

BDP'Lİ ATA: ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMA ZAMANI GELMİŞTİR

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, hastanede tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Hastane çıkışında Ata, "Siyasetçilerin Kürt sorunu konusundaki basiretsizliğinin bedelini ne yazık ki sivil insanlar ödüyor. Biz buraya yaralı ziyaretine geldik. Kim vurmuş? Niye vurmuş sorularının hiçbir anlamı yok. Maalesef, 30 yıldır denenmiş, köhnemiş bu yöntemlerle bu sorunun çözülmediği ortadadır. Artık elimizi taşın altına koyma zamanı gelmiştir" dedi.

YORUM EKLE