Baskın Oran'dan Erdoğan'a dava ve suç duyurusu

Oran, Erdoğan'ın aydınlar için kullandığı sözler nedeniyle dava açtı

Baskın Oran'dan Erdoğan'a dava ve suç duyurusu

Prof. Dr. Baskın Oran, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'e yönelik düzenlediği operasyona son verilmesi çağrısında bulunan 170 aydın hakkındaki sözleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaret davası açtı. Oran, Erdoğan hakkında suç duyurusunda da bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin’e yönelik operasyona son verilmesi ve sorunların diyalogla çözülmesi talebini dile getiren 170 imzalı "Yurttaş Girişimi" bildirisiyle ilgili olarak sarf ettiği sözlerinin nefret söylemi içerdiğini ve hakaret suçu barındırdığını belirten Prof. Dr. Oran, Erdoğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. ve 216. maddelerine göre suç işlediğini savundu.

Prof. Dr. Baskın Oran’ın avukatı Oya Aydın, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 170 aydın için kullandığı “hain”, “ahlaksız”, “adi”, “sözde sanatçı”, “riyakarlık”, “sahtekarlık”, “fikir soytarılığı”, “teröristlere canlı kalkan”, “bölücü terör örgütüne yardakçılık”, “teröristlere ülkemiz içinden kol-kanat germek, destek vermek”, “İsminin önünde profesör yazan, doçent yazan; kendini gazeteci, yazar, sanatçı, siyasetçi diye adlandıran”, “Profesör olsan ne yazar, doçent olsan ne yazar, sanatçı olsan ne yazar?” gibi ifadelerini hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 12:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER