Başak Demirtaş uyardı: İnsanlar cezaevinde koronaya terk edilmiş durumda

Başak Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda cezaevindeki duruma dikkat çekti

Başak Demirtaş uyardı: İnsanlar cezaevinde koronaya terk edilmiş durumda

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, cezaevlerinde koronavirüs önlemlerinin yetersizliğine dikkat çekti.

Çalışanıyla tutuklasıyla herkesin risk altında bulunduğunu belirten, Başak Demirtaş, "Hastalığa yakalanacak birinin cezaevi revirinde iyileşmesi imkansızdır. Dolayısıyla personeliyle, tutuklusuyla, hükümlüsüyle cezaevlerindeki tüm insanlar adeta koronaya terk edilmiş durumdadırlar." ifadelerini kullandı.

Başak Demirtaş'ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamaları şöyle: 

Salgın riski ciddi boyutlardayken, hapishanelerde yaklaşık 300 bin kişinin gayri insani koşullarda yaşamak zorunda kalması hukuka aykırı olduğu gibi, toplumsal dayanışmayı da zayıflatan bir durumdur. Onlar içeride, virüse karşı neredeyse hiçbir imkana sahip değiller.

Sağlıklı beslenme imkanı yok derecesinde, hava alma imkanı ise çok kısıtlı. Hijyen koşulları çok yetersiz. Görüşleri kısıtlamak ve birkaç el dezenfektanı koymak çare değil.

 Hapishane görevlileri de ciddi risk altında. Üç vardiya halinde çalışıyorlar ve sürekli dışarıyla temas halindeler. Bir görevlinin koronaya yakalanması halinde hastalığı bulaştırma ihtimali çok yüksek.

Bildiğimiz kadarıyla henüz hiçbir hapishanede korona taraması yapılmış değil. Hastalığa yakalanacak birinin cezaevi revirinde iyileşmesi imkansızdır. Dolayısıyla personeliyle, tutuklusuyla, hükümlüsüyle cezaevlerindeki tüm insanlar adeta koronaya terk edilmiş durumdadırlar.

Tüm bu duruma rağmen Selahattin’in kalbi ve duası bizlerle. Bu zor günleri dayanışmayla atlatacağımıza inanıyoruz. Herkese sevgiler ve selamlar…

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2020, 13:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER