Barış Yarkadaş: AKP yerel seçimler için anayasa değişikliğine hazırlanıyor

Yarkadaş, AKP-MHP ittifakının yerel seçimlerde de kurulacağını öne sürdü

Barış Yarkadaş: AKP yerel seçimler için anayasa değişikliğine hazırlanıyor

CHP eski İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, AKP'nin 24 Haziran seçimlerinde kurduğu Cumhur İttifakı'nı yerel seçimlerde de hayata geçirmek için anayasa değişikliğine hazırlandığını öne sürdü.

KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'ya konuşan CHP'li Barış Yarkadaş, AKP-MHP ittifakının yerel seçimlerde de kurulacağını, AKP'nin, düşen oylarını yerelde MHP'den tamamlamak için anayasa değişikliğine hazırlanarak, Cumhur İttifakı'nın yerelde de yasal zeminini oluşturmak istediğini söyledi.

Yarkadaş, “AKP bir anayasa değişikliği ile yerel seçimlerde de ittifak modelini hayata geçirmek istiyor. Buna hazırlanıyorlar. AKP yerel seçimlere Cumhur İttifakı olarak girecek. Peki burada Millet İttifakı'nı oluşturan partiler ne yapacaklar? İyi Parti'nin birden bire böyle geri çekilmeye, ittifakı bozmaya hakkı var mı? CHP'ye borçlusun, CHP'nin taktiği olmasaydı Meclis dışındaydın. Kusura bakmasınlar” dedi.

Yarkadaş'ın açıklamaları şöyle:

"Millet İttifakı'nı Meral Akşener ve arkadaşları bir çırpıda bitirdiler. AKP kendine güvenemediği için yerel seçimleri Kasım'a almaktan vazgeçti. Mart'ta yapmayı tasarlıyorlar çünkü büyük bir kırılganlık olduğunu hissediyorlar. Toparlanmaya ihtiyaçlarının olduğunu düşünüyorlar. Her seçimi onlar bir röntgen filmi gibi görüyorlar, oradan açıp bakacaklar nerede ne kadar oy kaybettik diye. AKP bir anayasa değişikliği ile yerel seçimlerde de ittifak modelini hayata geçirmek istiyor. Buna hazırlanıyorlar. AKP yerel seçimlere Cumhur İttifakı olarak girecek. Peki burada Millet İttifakı'nı oluşturan partiler ne yapacaklar? İyi Parti'nin birden bire böyle geri çekilmeye, ittifakı bozmaya hakkı var mı? CHP'ye borçlusun, CHP'nin taktiği olmasaydı Meclis dışındaydın. Kusura bakmasınlar, acaba selin önünden bir kütük kapabilir miyiz, MHP ile AKP af tartışmasına girmişken, bizi de unutmayın, biz de buradayız diye el mi salladılar Saray'a. CHP'nin içinde olduğu Millet İttifakı'na Meral Akşener hiçbir zaman sıcak bakmadı."

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER